Zarząd Veolii Energii Poznań spotkał się z przedstawicielami ruchów miejskich i organizacji ekologicznych działających na terenie Poznania. Z zaproszenia do udziału w spotkaniu, na terenie elektrociepłowni Karolin, skorzystali przedstawiciele ruchów miejskich: Prawo do Miasta, My Poznaniacy i Urbanator oraz organizacji ekologicznych: Prawo do Przyrody i Klubu Przyrodników Koło Poznańskie.
W trakcie pierwszej części spotkania Dalida Gepfert (prezes Zarządu, dyrektor generalny), Jan Pic (wiceprezes Zarządu, dyrektor ds. technicznych) oraz Bartłomiej Pawluk (członek Zarządu, dyrektor ds. rozwoju) zaprezentowali zebranym podsumowanie prośrodowiskowych działań, rozwiązań i planów Veolii związanych z ekologiczną transformacją energetyczną.
– Podstawą relacji w Veolii jest partnerstwo oparte na zaufaniu i otwartości. Dostrzegamy i rozumiemy potrzebę współpracy z różnymi partnerami na rzecz wspólnego dobra. Dlatego realizując założenia naszego programu Wielkopolska Energia, zaprosiliśmy poznańskie NGO i ruchy miejskie, aby poznać ich perspektywę, dyskutować i móc wypracować najlepsze rozwiązana z korzyścią dla wszystkich mieszkańców Poznania – powiedziała D. Gepfert.
W drugiej części uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o aspektach środowiskowych, legislacyjnych i technologicznych związanych ze źródłami wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. Poruszono także kwestie dotyczące mieszkańców, ich podejścia do korzystania z ciepła i elektryczności oraz zagadnienia związanych z cenami ciepła dla odbiorców, które są ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki.
– Spotkanie pokazało dużą potrzebę dalszego dialogu i potencjał, jaki może nieść ze sobą współpraca branży energetycznej i organizacji pozarządowych w zakresie ekologicznej transformacji energetycznej. Kolejne rozmowy zaplanowano na jesień. Bardzo dziękujemy, że mogliśmy w takim gronie rozmawiać o przyszłości transformacji energetycznej Poznania. Doceniamy ogromną, specjalistyczną wiedzę Veolii z zakresu wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej, ale także jej świadomość, że kierunek jakim jest wykorzystywanie biomasy jest kontrowersyjny i nieprzyjazny przyrodzie, mimo iż jest ona uznawana jako OZE a także to, że gaz ziemny może być traktowany jedynie jako paliwo przejściowe na drodze odejścia od spalania węgla kamiennego. Cieszą nas przedstawione przez Veolię inne realizacje i plany kolejnych proekologicznych rozwiązań zmierzających do zmniejszenia emisji CO2. Niewątpliwie to słuszny kierunek. Z chęcią będziemy brać udział w kolejnych spotkaniach. – powiedział Robert Kalak, przedstawiciel Stowarzyszenia Prawo do Przyrody.
Wizyta przedstawicieli poznańskich stowarzyszeń ekologicznych i ruchów miejskich w EC Karolin została zorganizowana jako element realizowanego przez Veolię Energię Poznań programu „Wielkopolska Energia”. Został on uruchomiony w maju i jest platformą do wymiany doświadczeń i dyskusji o kierunkach rozwoju czy możliwych nowych rozwiązaniach w obszarze ciepłownictwa i energetyki w regionie. W jego ramach spółka będzie również zachęcała inne firmy z województwa do współpracy oraz tworzenia projektów z zakresu ekologicznej transformacji energetycznej.
Komentarze (0)