Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

PGNiG chce odkupić od TAURONA Elektrociepłownię Stalowa Wola

PGNiG chce odkupić od TAURONA Elektrociepłownię Stalowa Wola
dom
04.08.2021, o godz. 10:40
czas czytania: około 2 minut
0

TAURON i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący możliwej transakcji sprzedaży udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) przez Grupę TAURON na rzecz Grupy PGNiG. We wrześniu ub. r. firmy uruchomiły w Stalowej Woli blok gazowy o mocy 450 MW. Obecnie koncerny posiadają po 50 proc. akcji ECSW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– ECSW to nowoczesna jednostka gazowa spełniająca bardzo restrykcyjne normy środowiskowe, której funkcjonowanie przez następnych kilkadziesiąt lat jest istotne dla stabilizacji bezpieczeństwa energetycznego Polski. Z tego względu dla pracowników ewentualna sprzedaż naszych udziałów nie będzie miała żadnych konsekwencji. PGNiG to mocny, stabilny i nowoczesny koncern, dla którego nowoczesne bloki gazowe są istotne w kontekście rosnącego wykorzystania gazu ziemnego w Polsce – wyjaśnia Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia. – Celem sprzedaży udziałów w ECSW jest uporządkowanie portfela właścicielskiego TAURONA, co umożliwi poprawę zarządzania operacyjnego oraz optymalizacja wykorzystania paliwa gazowego w ramach Grupy TAURON.

Podpisany list intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania do zawarcia transakcji. Taka decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych. TAURON o intencji sprzedaży udziałów w ECSW informował w maju 2019 r. przy ogłaszaniu Zielonego Zwrotu TAURONA.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli pracuje w kogeneracji, zapewniając ok. 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska.

Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa, stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi ok. 360 kg/MWh, wpisuje się w wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Blok charakteryzuje również bardzo niska emisja tlenków azotu oraz praktycznie brak emisji tlenków siarki. Dodatkowo z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024