Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Walka z telefonami w Lublinie

Walka z telefonami w Lublinie
jw
13.11.2021, o godz. 8:16
czas czytania: około 2 minut
0

W Lublinie rozpoczęło się dodatkowe znakowanie przejść dla pieszych piktogramem przekreślonego telefonu komórkowego. Symbol ma przypominać o zakazie korzystania ze smartfonów podczas przechodzenia przez jezdnię.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Piesi bardzo często zamiast skupić się na swoim bezpieczeństwie podczas przechodzenia przez jezdnię korzystają z telefonu komórkowego. Obsługiwanie urządzenia rozprasza uwagę i ogranicza obserwowanie sytuacji, która dzieje się wokół. Wtedy na odpowiednią reakcję często jest już za późno. Dlatego tak ważne jest świadome i bezpieczne korzystanie ze smartfonów. Działania profilaktyczne podejmowane wspólnie z lubelską Policją ukierunkowane są na odpowiedzialne używanie telefonów komórkowych przez pieszych. Namalowane w okolicach przejść znaki mają zwrócić uwagę pieszych i przypominać o zakazie korzystania z telefonów, aby móc bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Poprawa bezpieczeństwa

Piktogramy pojawią się na chodnikach przy 18 najbardziej uczęszczanych przejściach na terenie miasta. Symbole przekreślonego telefonu namalowano już przed dwoma przejściami przy ul. Nadbystrzyckiej. Do 20 listopada pojawią się przy kolejnych lokalizacjach. Zakończenie akcji oznakowania uzależnione jest od sytuacji pogodowej.
Od 1 czerwca w Polsce obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, których celem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg, w tym pieszych. Jedną ze zmian jest to, że wchodząc na pasy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Przechodząc przez jezdnię, piesi nie mogą korzystać z telefonu lub innego urządzenia w sposób, który ogranicza możliwość obserwowania sytuacji na ulicy.

Piktogramy na ulicach

Znakowanie przejść to wspólna inicjatywa Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością Urzędu Miasta Lublin oraz Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.
Poniżej wykaz lokalizacji, w których pojawi się oznakowanie poziome w postaci symbolu:
  • ul. Armii Krajowej (przy ul. Jutrzenki),
  • ul. Bohaterów Monte Cassino (przy ul. Krasińskiego),
  • ul. T. Zana (przy ul. Wallenroda),
  • ul. Wileńska (przy ul. Grażyny),
  • ul. Głęboka (na wysokości Parku Akademickiego oraz przy ul. Raabego) – 2 przejścia,
  • ul. Radziszewskiego (przy ul. Akademickiej),
  • ul. Nadbystrzycka (przy ul. Brzeskiej i ul. Zachodniej) – 2 przejścia,
  • al. Sikorskiego (przy ul. Żołnierskiej),
  • al. Tysiąclecia (przy dworcu PKS),
  • ul. Chodźki (przy ul. Gębali),
  • ul. Kompozytorów Polskich (przy ul. Legendy),
  • al. Gen. W. Andersa (przy ul. Lwowskiej),
  • ul. Związkowa (przy ul. Bursaki) – 2 przejścia,
  • ul. Mełgiewska (przy ul. Montażowej i ul. Łęczyńskiej) – 2 przejścia.
Dodatkowo, z myślą o pieszych, na terenie miasta zrealizowano kolejne bezpieczne przejście. Przy ul. Droga Męczenników Majdanka, na wysokości ul. Słowiczej, wykonano azyl dla pieszych czyli dwuetapowe przejście przez jezdnię, zmniejszono liczbę pasów ruchu na odcinku od skrzyżowania z ul. Sulisławicką do przejścia oraz wprowadzono oznakowanie ostrzegawcze.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024