Temat ten był żywo dyskutowany podczas 11. Konferencji „Paliwa z odpadów”, która odbyła się na początku czerwca w Wiśle.
Selektywna zbiórka nie wystarczy
Profesor Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej twierdzi, że raczej niemożliwe będzie osiągnięcie przez Polskę wymaganych 65%.
– Nie ma szans na przekroczenie 50% recyklingu – uważa łódzki naukowiec. – A 65% jest po prostu nierealne w roku 2035 bez istotnej zmiany składu morfologicznego odpadów.
Zdaniem dr. inż. Aleksandra Sobolewskiego z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, selektywna zbiórka odpadów nie rozwiązuje problemu ich recyklingu.
– Segregujemy i co dalej? Zamiast jednej dużej góry odpadów mamy pięć małych. To pozwala rozwiązać problem w następnych ruchach, ale nie rozwiązuje od razu. Więc w tym kontekście odzysk energii z odpadów staje się koniecznością – i nie stoi w sprzeczności z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego – wyjaśnia dr Sobolewski.
Ile spalarni potrzeba?
Według wyliczeń prof. Wielgosińskiego na podstawie listy ministerialnej, w Polsce planowano wybudować około 85 instalacji o łącznej wydajności ponad 5 mln ton rocznie. Jednak, jego zdaniem, te plany są nierealne. Z danych GUS-u wynika, że w Polsce spalamy około 24% odpadów komunalnych. Profesor Wielgosiński uważa, że te dane są zawyżone i że w rzeczywistości to około 16%.
– Zostaje nam około 2,1 mln ton, bo obecne instalacje nie mają mocy przerobowych. Moja konkluzja? Trzeba zbudować instalacje o mocy przerobowej 2,3 mln ton – mówi prof. Wielgosiński.
– Instalacje do termicznego przekształcania odpadów komunalnych zapewniają przetworzenie na energię, nienadających się do ponownego wykorzystania lub recyklingu, tzw. odpadów resztkowych – dodaje radca prawny Sławomir Podgórski z Kancelarii Radców Prawnych Sławomir Podgórski i Agnieszka Kapela sp. c. – Składowanie tych odpadów nie rozwiązuje problemu ich zagospodarowania z uwagi na wynikające z dyrektyw UE zobowiązanie krajów członkowskich do ograniczenia składowania do poziomu maksymalnie 10% wytworzonych odpadów komunalnych w 2035 r.
Zdaniem Podgórskiego, konieczne jest więc zapewnienie w najbliższych latach przepustowości ITPOK-ów na poziomie 4,5 mln ton rocznie, tj. około 20-30% wolumenu wytwarzanych w Polsce odpadów komunalnych.
Już 24 listopada 2021: 18. Konferencja Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii
Zapraszamy do udziału w 18. Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii, która odbędzie się w dniach 24-26 listopada 2021 r. w Apart Hotel Termy Uniejów****.
W trakcie konferencji, jak co roku, zostaną poruszone najistotniejsze tematy dla branży odzysku energii z odpadów, m.in:
- wpływ European Green Deal oraz pakietu FitFor55 na rozwój i funkcjonowanie Instalacji Odzysku Energii (IOE),
- perspektywy dla lokalnych IOE w Polsce oraz ich rozwój na poziomie powiatowym – przegląd planowanych inwestycji,
- możliwości dofinansowania ze środków krajowych,
- uwarunkowania budowy nowych instalacji (w tym aspekt społeczny) i doświadczenia eksploatacyjne funkcjonujących IOE,
- techniczne aspekty odzysku energii z odpadów i jego miejsce w hierarchii postępowania z odpadami,
- modernizacja źródeł ciepła w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, nowe technologie dla odzysku energii z odpadów.
Komentarze (0)