Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Gliwice: Park Starokozielski został zabytkiem

Gliwice: Park Starokozielski został zabytkiem
jw
24.11.2021, o godz. 8:48
czas czytania: około 2 minut
0

Park Starokozielski został wpisany do rejestru zabytków. To ważne dla Gliwic miejsce pod względem historycznym i urbanistycznym, ale też rekreacyjnym – mieszkańcy chętnie korzystają z walorów parku i wypoczywają w cieniu wiekowego drzewostanu. Dzieci z kolei bawią się na niedawno oddanym do użytku nowym placu zabaw.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Park Starokozielski znajduje się w centrum miasta, pomiędzy ulicami gen. Władysława Andersa i Kozielską, ma 5,88 ha. To ważne miejsce dla gliwiczan, pełne pięknego starodrzewu i niezwykłych obiektów.

Na terenie parku znajduje się miejsce pamięci poświęcone żołnierzom francuskim, a w wydzielonej części dawnego cmentarza – kamień z napisem informującym o I wojnie światowej. To relikt dawnego pomnika, przewieziony z ul. Zygmunta Starego na początku XXI w. W parku znajdziemy także ufundowany przez Miasto Gliwice pomnik upamiętniający mieszkańców Gliwic pomordowanych przez wojska radzieckie podczas działań wojennych w styczniu 1945 r. i zabytkowy drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wybudowany w XV w. w Zębowicach i przeniesiony do Gliwic w 1926 r. To jeden z cenniejszych zabytków architektury w Gliwicach i na Górnym Śląsku.

Miejsce wypoczynku i rekreacji

Park Starokozielski to również miejsce wypoczynku i rekreacji wielu mieszkańców – na jego terenie mają do dyspozycji plenerową siłownię, ławki na których można wypocząć i niedawno wybudowany atrakcyjny plac zabaw ze strefami dla młodszych i starszych dzieci.
Najstarsze okazy drzew rosnących w parku Starokozielskim mają ponad 140 lat i są znacznie starsze, niż znajdujący się tam cmentarz. Rosną tam m.in.: dęby, klony, cisy, lipy, żywotniki, brzozy, jesiony, topole, cyprysiki, wiśnie ptasie i robinie. Całości dopełnia aleja kasztanowców łącząca ul. Kozielską z Andersa.

Niezwykle ważny dla regionu

– Park Starokozielski stanowi dzieło minionej epoki, który jest niezwykle ważny dla regionu, a przede wszystkim miasta Gliwice, ze względu na swoją wartość architektoniczną, projektową, a przede wszystkim historyczną. Świadczy bowiem o wielokulturowej historii Górnego Śląska i jego mieszkańcach. Wartością historyczną jest niewątpliwa autentyczność substancji oraz oryginalna forma (mimo zmian, czytelny jest układ cmentarza w jego pierwotnych założeniach, dziś pełniący formę parku miejskiego). Mając na uwadze powyższe, uznano, że stopień zachowania wartości historycznych, artystycznych i naukowych omawianego obiektu uzasadnia objęcie go ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków – czytamy w decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024