Multimedialna i pływająca placówka, powstała z inicjatywy gliwickiej mariny, gromadzi w jednym miejscu i dokumentuje historię powstania i rozwoju żeglugi śródlądowej na terenie województw śląskiego i opolskiego w dwóch ostatnich wiekach. W posadowionym na pływającej platformie budynku z charakterystycznymi okrągłymi bulajami można m.in. obejrzeć kolekcjonerskie zdjęcia i filmy z okresu budowy Kanału Gliwickiego – najnowocześniejszej europejskiej drogi śródlądowej końca lat 30. XX stulecia.
Promocja żeglugi wodnej
Istniejąca od dekady Marina Gliwice uchodzi za pionierkę rozwoju i promocji żeglugi wodnej na Górnym Śląsku. Coraz trudniej jednak pogodzić jej bezpieczne funkcjonowanie z działalnością nowoczesnego portu śródlądowego. – Gliwicki samorząd niezmiennie wspiera starania jej dalszego rozwoju na zaoferowanej do dzierżawy w ubiegłym roku większej miejskiej działce przy ul. Portowej. Współpracę tę umacnia podpisane ostatnio porozumienie między miastem a Fundacją MESA, odpowiedzialną za powstanie nowej gliwickiej przystani motorowodnej – podkreśla Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za gospodarowanie miejskimi nieruchomościami.
Przystań motorowodna z obsługą podróżnych oraz strefą rekreacji
Realizacja postanowień porozumienia pozwoli otworzyć etap prac projektowych, a następnie inwestycji drogowych i właściwych prac budowlanych. Ich efektem będzie nowoczesna, bezpieczna i w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami przystań motorowodna z miejscem do obsługi turystów i podróżnych oraz strefą rekreacji.
Komentarze (0)