“Każdego roku na przełomie zimy i wiosny dochodzi do tysięcy pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Tylko do połowy marca strażacy musieli interweniować w 9139 takich przypadkach. Pożary traw nie są samoistnie – 94 proc. z nich to efekt celowych podpaleń. Oprócz zagrożenia dla przyrody i ludzi, wypalanie traw może także zakłócić funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego” – napisano w informacji PSE.
Jak podkreślono, pożary łąk i nieużytków nieodwracalnie niszczą nasz ekosystem, stanowią także zagrożenie dla zdrowia i życia – według danych Państwowej Straży Pożarnej w tym roku życie straciły już trzy osoby, a 22 zostały ranne. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Straty w wyniku pożarów traw i nieużytków wyniosły w tym roku – według szacunków PSP – już 1,16 mln zł.
“Wypalanie traw stanowi również poważne zagrożenie dla infrastruktury energetycznej. Pożar trawy pod linią może uszkodzić przewody i konstrukcje słupów. W przypadku linii dystrybucyjnych może to pozbawić dostępu do energii elektrycznej tysiące odbiorców. Jeżeli do pożaru dojdzie pod linią przesyłową, rośnie ryzyko zakłócenia w systemie elektroenergetycznym, które może doprowadzić do wielkoobszarowej awarii” – podano w informacji.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne apelują, by w przypadku pożaru pod linią najwyższych napięć jak najszybciej zgłosić zdarzenie PSE pod alarmowym numerem telefonu (22) 242 15 15.
Komentarze (0)