Obecny ZUSOK jest ważnym ogniwem gospodarki odpadami komunalnymi w stolicy. Przetwarza około 40 tys. ton odpadów zmieszanych rocznie, dodatkowo odzyskując z nich przyjazną środowisku energię elektryczną i cieplną. Jednocześnie od roku jest modernizowany i rozbudowywany, aby po zakończeniu inwestycji siedmiokrotnie zwiększyć moc instalacji. Wykonawca, POSCO Engineering & Construction, w porozumieniu z inwestorem, Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w m.st. Warszawie, dostosował prowadzone roboty budowlane w taki sposób, by nie zakłócały funkcjonowania zakładu. Rok po otwarciu placu budowy prace toczą się na wszystkich obiektach równocześnie.
ZUSOK – aktualny etap prac
Zakończyły się wykopy pod kluczowe budynki, na części z nich trwają lub zostały już zakończone prace fundamentowe. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap budowy bunkra do składowania odpadów oraz naziemnych części hali do rozładunku i estakady, a także budynku obsługi nowego ZUSOK.
W rozległym wykopie w centralnej części inwestycji, przygotowanym pod budynki cieplno-energetyczne, położono instalację odgromową, trwa tam także montaż zbrojenia. W centralnym fragmencie wykopu powstała dolna część fundamentu pod turbinę i generator oraz rozpoczęło się wykonanie słupów fundamentowych. Ruszył również kolejny etap wzmacniania ścian wykopu i stabilizowania podłoża m.in. dzięki wykorzystaniu 280 betonowych pali. Przy budowie nowego ZUSOK-u konieczne jest zastosowanie zaawansowanych technologii obudowy ścian wykopów, stalowych ścianek szczelnych, palisad oraz pojedynczych pali żelbetowych i betonowych, których do tej pory łącznie wykonano już blisko tysiąc.
– Inwestycja jest skomplikowana w realizacji, jednak postępuje zgodnie z planem. Mamy do czynienia z obiektami połączonymi, które muszą być odpowiednio przygotowane: projektowo i wykonawczo. Naszym celem jest terminowe oddanie nowego ZUSOK-u do użytku – mówi inż. Henryk Mleczko, kierownik budowy.
Zaawansowane są również prace od strony północnej. Wykonawca postawił wszystkie ściany zewnętrzne i działowe hal obróbki żużla, a teraz przygotowuje się do szalowania stropu. Ten obiekt, o wysokości 9 m, do niedawna był najwyższym z nowo budowanych, jednak w ostatnich dniach „wyprzedziła” go położona centralnie konstrukcja wsporcza kotłów, przygotowywana dla dwóch dodatkowych linii produkcyjnych. Na tym etapie montażu konstrukcja sięga 11 m, a docelowo – w najwyższym punkcie – osiągnie wysokość 40 m.
– Rozpoczęcie montażu konstrukcji wsporczej kotłów spowodowało dla projektu rozbudowy ZUSOK przejście do kolejnego ważnego etapu, czyli wyjście ponad płytę fundamentową głównego obiektu. Dotychczas zmontowano elementy konstrukcji wsporczej o wadze 200 ton, tworzące szkielet o docelowej wadze 1700 ton. Od teraz codziennie będą montowane kolejne elementy konstrukcji, kotłów i urządzeń, a instalacja będzie „rosła”. Każdy tydzień będzie otwierał kolejne, nowe fronty dla montażu, a co za tym idzie, zwiększy się znacząco liczba wykwalifikowanych pracowników, biorących udział w procesie budowy. Niewielka powierzchnia, na której muszą być intensywnie prowadzone prace, powoduje skupienie różnego typu żurawi wieżowych i mobilnych – mówi inż. Marcin Sadura, zastępca dyrektora Działu Inwestycji i Rozwoju Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie.
Przy inwestycji działa Centrum Informacyjne rozbudowy i modernizacji ZUSOK w Warszawie
– W ramach otwartego dialogu ze społecznością lokalną informujemy o stanie inwestycji, a także realizujemy zadania z zakresu edukacji ekologicznej. W warsztatach i spotkaniach edukacyjno-informacyjnych, organizowanych przez warszawskie MPO, które odbyły się w pierwszym kwartale 2022 roku, wzięło udział blisko 200 osób. W tej grupie 80 procent to dzieci, młodzież i studenci – informuje Agata Majcher, rzeczniczka prasowa polskiego oddziału POSCO E&C.
źródło: um.warszawa.pl
Komentarze (0)