– Alternatywą są odpady. To surowiec lokalny, który zawsze będzie dostępny. Może zostać wykorzystany jako paliwo i źródło materiałów – dodawał.
Zakończenie przeglądu
– Na początku marca bieżącego roku Fortum ogłosiło zakończenie przeglądu strategicznego polskich aktywów ciepłowniczych. Zdecydowano, ze pozostaną one w strukturach Grupy Fortum – czytamy w komunikacie firmy.
Pod koniec 2021 węglowe moce wytwórcze Fortum w Polsce wynosiły 0,1 GW. Fortum jest właścicielem dwóch nowoczesnych elektrociepłowni. Zakład w Częstochowie wykorzystuje węgiel i biomasę, natomiast elektrociepłownia w Zabrzu – węgiel i RDF (paliwo alternatywne, refuse-derived fuel). – Docelowo udział węgla w obu elektrociepłowniach ma się zmniejszyć się do zera – deklaruje firma.
Kiedy to się stanie? Fortum deklaruje osiągnięcie neutralności węglowej wszystkich swoich firm na świecie do roku 2050. W Europie jeszcze wcześniej – do 2035 roku.
Nie tylko odpady
W systemach ciepłowniczych w Polsce Fortum chce wykorzystywać nie tylko paliwa pochodzące z odpadów (wymieniane w pierwszej kolejności), ale także biomasę oraz ciepło odpadowe, które powstaje m.in. w procesach produkcyjnych czy serwerowniach. Firma planuje również wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do produkcji taniego ciepła. Sieci ciepłownicze służyłyby też do magazynowania energii oraz równoważenia systemu elektroenergetycznego.
– Istotną częścią procesu dekarbonizacji jest dalszy rozwój rozwiązań cyfrowych wspierających efektywność energetyczną, w tym zarządzanie energią i ograniczenie jej zużycia zarówno na poziomie całych systemów, jak też na poziomie konkretnych użytkowników – czytamy w komunikacie firmy.
Fortum to duża, międzynarodowa firma energetyczna. Dostarcza klientom prąd, ciepło i chłód, a także inteligentne rozwiązania dla zrównoważonych miast. Aż 64% energii elektrycznej wytwarza bez emisji CO2. Wywodzi się z Finlandii, a działa między innymi w Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Polsce, Rosji i Indiach.
W Polsce do firmy należą dwie elektrociepłownie – w Częstochowie i Zabrzu. Obecność Fortum w Polsce to jednak nie tylko produkcja ciepła, ale również jego dystrybucja. Firma jest właścicielem ponad 900 kilometrów sieci ciepłowniczych, które dostarczają ciepło mieszkańcom Częstochowy, Płocka i Wrocławia.
Fortum
Komentarze (0)