Maszyny do rozdrabniania zdrewniałych części roślin i cienkich gałązek nazywają się rozdrabniaczami. Natomiast maszyny przeznaczone do cięcia – rozdrabniania grubszych gałęzi nazywa się rębarkami. Rozdrabniacze są przeznaczone do prac ogrodowych, zaś w miejskich terenach zieleni wykorzystuje się głównie rębarki. Te maszyny są produkowane w wersjach z własnym napędem spalinowym lub napędzane są od wałka odbioru mocy ciągnika rolniczego.

Rozdrobniony materiał znacznie zmniejsza swoją objętość, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie środków transportowych. W przypadku zaś przeznaczenia zrębków do kompostowania zmniejsza się objętość pryzmy kompostowej oraz przyspiesza równomierny rozkład substancji organicznej [Fot.: Rębarka średniej mocy z własnym napędem w formie przyczepy samochodowej].

Rębarki o większej mocy

Analizując rynek tych maszyn należy stwierdzić, że zaledwie kilku producentów na stałe zagościło na naszym rynku. Należy tu wymienić firmę Cary Bear Cat z serią maszyn o symbolach 72825, 72854, 71020, 70554, 73420, 73454, 70080, 73710. Teknamotor jest firmą dostarczająca rębarki z serii Skorpion: 89 S, 120 S, 250 SD, 250 R.
Maszyny średniej mocy, z własnym napędem silnikiem Diesla, skonstruowane w formie przyczepy, będą najbardziej przydatne do prac na terenach zieleni miej...