- niebezpieczeństwa dla ochrony przyrody

Krzysztof Kasprzak, Beata Raszka

Zajmując się ochroną przyrody w różnych aspektach tej działalności nie sposób obecnie nie zadawać sobie pytania: co oznacza i jakie są skutki decentralizacji państwa dla ochrony przyrody? Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie istotna w przypadku działań związanych z lokalną ochroną przyrody, z działaniami gminy, organizacji społecznych i poszczególnych obywateli.


Strategię polityki państwa i możliwości jej realizacji warunkują ustrój administracji i struktura systemu terytorialnego. Istotą decentralizacji administracji publicznej jest ustawowe przeniesienie zadań i kompetencji decyzyjnych ze szczebla centralnego na rzecz lokalnych administracyjnych struktur terenowych. W modelu administracji publicznej zdecentralizowanej nie występuje hierarchiczne podporządkowanie organów w zakresie osobowym i służbowym. Organy szczebla podstawowego korzystają z prawem ustanowionej samodzielności i niezależności. Podlegają jedynie nadzorowi sprawowanemu w imieniu państwa przez organy administracji rządowej wyższych szczebli, a jedynym kryterium ingerencji nadzorczej jest zgodność z prawem działań organu nadzorowanego, w naszym przypadku gminy1.
Reforma administracji to jednak nie tylko sprawa reorganizacji urzędów. Głównie jest to racjonalizacja złożonego i przebiegającego na wielką skalę procesu wydatkowania środków finansowych i jego lepszej kontroli, zwła...