12 lutego br. w Warszawie odbyła się konferencja „Zmiany w organizacjach”, poświęcona zagadnieniom informatyzacji administracji państwowej. Organizatorem konferencji było Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawca Miesięcznika Gospodarczego „Nowy Przemysł”.


fot. archiwum MGNP

- Administracja chętnie informatyzuje sama siebie, ale konieczna jest jej informatyzacja na potrzeby przedsiębiorstw i obywateli - tak zagaił debatę pt. „Administracja publiczna i duże organizacje stymulatorem postępu technologicznego oraz zmian w gospodarce” prof. dr hab. inż. Wojciech Cellary z Katedry Technologii Informatycznych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jego zdaniem, idealnym urzędnikiem jest właśnie komputer.
Bardzo sceptycznie, do aż tak daleko posuniętej wizji informatyzacji urzędów, odniósł się Krzysztof Heller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Jednak już podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Generalny Inspektor Informacji Finansowej Jacek Uczkiewicz wolał mówić raczej o zaletach niż utopii e-administracji. Podstawowe zalety to, zdaniem Uczkiewicza, racjonalizacja wykorzystania publicznych środków, poprzez informatyzację obsługi obywateli i zapewnienie przejrzystości działań administracji państwa, na przykład przez przeniesienie do Internetu przetargów. ...