Realizacja zadania własnego w zakresie zaopatrzenia w ciepło wymaga podjęcia przez gminę działalności gospodarczej. Działalność tę może prowadzić zarówno sama gmina np. w formie wydzielonego zakładu budżetowego lub powołana przez nią spółka prawa handlowego. Zadania te równie dobrze może realizować każdy inny niepowiązany kapitałowo i organizacyjnie z gminą podmiot gospodarczy, który zaopatrzenie w ciepło będzie realizował na warunkach określonych w odpowiedniej umowie.


Rys.1 Struktura przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce (wg danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie 2001 r.).

Struktura przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce, patrząc z punktu widzenia formy organizacyjnej prowadzonej działalności nie jest jednolita (rys.1). Ciekawostką jest fakt, że, mimo iż proces komunalizacji zaczął się ponad 10 lat temu, jeszcze 2,5 % przedsiębiorstw działa w formie przedsiębiorstwa państwowego. Podstawowym powodem tego stanu rzeczy są trudności z jednoznacznym ustaleniem stanu prawnego eksploatowanego majątku trwałego i gruntów, co stanowi podstawowa przeszkodę w prawidłowym przeprowadzeniu procesu komunalizacji.
Niewielki, 1,5% udział w ogólnej liczbie przedsiębiorstw ciepłowniczych mają „inne” podmioty gospodarczej. Kryją się pod tą grupą m.in. całkowicie prywatne przedsiębiorstwa ciepłownicze, zajmujące się albo ...