Ciepłownictwo to bardzo ważna dla polskiej gospodarki branża w sektorze energetycznym kraju. Świadczy o tym fakt, że scentralizowane systemy ciepłownicze pokrywają średnio 72% zapotrzebowania na ciepło w miastach. Skromnie więc licząc kilkanaście milionów obywateli naszego kraju korzysta z lokali ogrzewanych z sieci ciepłowniczych. Ciepło na te potrzeby wytwarzane jest w ramach energetyki zawodowej i przemysłowej oraz w ciepłowniach komunalnych. Tylko ok. 27% zapotrzebowania na ciepło w gospodarstwach domowych pokrywane jest indywidualnymi systemami grzewczymi.


Rys.1. Ciepło w miejskich systemach ciepłowniczych.


Potencjał techniczny w zakresie wytwarzania ciepła jest znaczący i przewyższa łączną moc wszystkich elektrowni w Polsce. W roku 2002 moc cieplna wszystkich źródeł ciepła możliwa do zadysponowania dla potrzeb miejskich sieci ciepłowniczych wynosiła około 46 tys. MWt.


Scentralizowane systemy zaopatrzenia w ciepło

Scentralizowane systemy dostarczania ciepła to, tłumacząc najprościej, zespół urządzeń technicznych pozwalających dostarczyć ciepło wytworzone w jednym większym źródle ciepła do wielu obiektów jednocześnie. Tego typu systemy zaopatrzenia w ciepło zaspokajają potrzeby w tym zakresie praktycznie w każdym mieście w naszym kraju.
W skład każdego systemu scentralizowanego wc...