Artykuł „Oceny oddziaływania na środowisko w procesie inwestycyjnym” (PK 3/2003) wzbudził szereg wątpliwości u czytelników. Większość z nich dotyczy przygotowania procesu inwestycyjnego przedsięwzięć, zaliczonych do grupy „mogących znacząco oddziaływać na środowisko”, dla których sporządzenie raportu nie jest obligatoryjnie. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania, które mogą być udzielone w oparciu o Prawo ochrony środowiska (DzU 2001 r. Nr 62, poz. 627).


Czy wójt (burmistrz, prezydent miasta), wydając na etapie ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, postanowienie o obowiązku, bądź odstąpieniu od sporządzenia raportu dla przedsięwzięć określonych w art. 51 ust. 1 pkt. 2, musi zastosować się do ustaleń zawartych w opinii organu ochrony środowiska (starosty) oraz powiatowego inspektora sanitarnego?
Formalnie nie ma takiego obowiązku, choć byłoby roztropnie zastosować się do takich ustaleń. Opinia, w odróżnieniu od uzgodnienia, ma wprawdzie charakter fakultatywny, niemniej, w dalszym toku przygotowania inwestycji poszczególne dokumenty będą podlegały uzgodnieniu z tymi samymi organami. Uzgodnienie zaś ma rangę obligatoryjną, należy więc liczyć się z możliwością powstania poważnych perturbacji przy wydawaniu kolejnych decyzji i pozwoleń.


Czy postanowienie o odstąpieniu od obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest równo...