Obszar negocjacyjny „środowisko” zawiera dziewięć podrozdziałów i stanowi bardzo obszerny zbiór przepisów z różnych dziedzin, w tym tych w bardzo istotny sposób dotyczących gospodarki komunalnej. W odniesieniu do ciepłownictwa zostaną przytoczone konkretne przepisy prawa unijnego, które nie tylko mają duże znaczenie dla sektora, lecz również są bardzo aktualne.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/80/WE w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza z dużych źródeł spalania weszła w życie w listopadzie 2001 r. Wdrożenie tej dyrektywy byłoby dla polskiej gospodarki niemożliwe bez wynegocjowania okresów przejściowych i uzyskania zgody na wsparcie niezbędnych inwestycji ze źródeł publicznych. Polska uzyskała zgodę na dwa okresy przejściowe: od 1.01.2008 r. do 31.12.2015 r. w zakresie emisji SO2 dla elektrowni zawodowych i elektrociepłowni przemysłowych oraz elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych oraz od 1.01.2008 r. do 31.12.2017 r. w zakresie emisji pyłu dla ciepłowni komunalnych.
W zakresie Nox Polska uzyskała okres przejściowy do 2017 r., a wspomniany poziom dofinansowania ze środków publicznych został określony na poziomie 50% dla budowy i modernizacji urządzeń oczyszczania spalin.

Podział źródeł spalania

Z punktu widzenia ciepłownictwa komunalnego bardzo ważne jest, że ustalenia przedmiotowej dyrektywy dotyczą wszystkich źródeł spalania paliw, k...