Poniżej prezentujemy pytania i odpowiedzi udzielone przez redakcję Forum Dyskusyjnego Wodociągów Polskich po konsultacjach z Mirosławem Krzyszczakiem.
(red.)


W związku z tym iż, Zakład Wodociągowy przesłał mi do podpisu nową umowę, w której przyłącze ma być moją własnością, nie podpisałem jej. Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, gdyż uważam, że przyłącze jest własnością Zakładu. Bardzo proszę o określenie prawnego stanowiska w tej sprawie.

Art. 5.2. Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie (DzU 2001.72.747).
Zgodnie z cytowanym artykułem ustawy o zbiorowym (...) stosowana jest zasada, z której wynika, że jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za utrzymanie i eksploatacją przyłącza. Ciężar udowodnienia, że przyłącze nie jest własnością odbiorcy, spoczywa właśnie na danym odbiorcy. Dlatego też zapewne po to została sporządzona umowa, żeby określić właściciela przyłącza.

Jedna ze wspólnot mieszkaniowych, skupiająca 18 rodzin, odmawia regulowania opłat stanowiących różnicę pomiędzy wskazaniem wodomierza głównego a sumą wskazań wodomierzy w lokalach członków wspólnoty. Dotychczas opłaty za wodę regulowane były n...