Trzy nurty tematyczne dominowały w organizowanej już po raz trzeci przez poznański AQUANET konferencji. Pierwszy obejmował problemy związane z pozyskiwaniem i wydatkowaniem funduszy na realizację inwestycji, drugi prezentację brytyjskich doświadczeń z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego w branży wodociągowo-kanalizacyjnej, natomiast trzeci problematykę organizacyjno-prawną.
O możliwościach pozyskiwania funduszy unijnych dla branży wod-kan mówił Jerzy Kędzierski, zastępca prezesa NFOŚiGW. Dyskusja wokół referatu sygnalizowała, że nadal brakuje wiadomości o szczegółowych zasadach – algorytmach transferu środków z Brukseli do przedsiębiorstw, szczególnie w małych i średnich miastach. Uczestnicy Forum z zainteresowaniem wysłuchali także referatów o zasadach korzystania z Funduszu Spójności, funduszy strukturalnych oraz o nowych zasadach realizacji zamówień publicznych.
Znaczną grupę uczestników stanowili goście z Wielkiej Brytanii. Reprezentanci British Water omówili brytyjskie doświadczenia w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego oraz zarządzania rynkiem wod-kan. Akcentowali przy tym, że nie zamierzają prezentować wzorca do zastosowań. Jednak uczestniczący w dyskusji prezesi firm polskich nie mieliby chyba nic przeciwko temu, by, podobnie jak w Wlk. Brytanii, średnia opłata za dostawę 1 m³ wody i odprowadzania ścieków wynosiła niemal 14 zł. Dziś w Polsce jest to jednak mało realne, ponieważ brytyjskie stawki generują opłaty, które stanowią niespełn...