Opakowania biodegradowalne szansą dla środowiska
FORUM RECYKLINGU POLEKO 2004
Problem ciągle powstających odpadów jest bardzo aktualny i poważny. W ostatniej dekadzie pojawiało się coraz więcej pytań dotyczących szkodliwości odpadów zarówno dla społeczeństwa, jak i dla środowiska naturalnego. Dużym sukcesem zakończyła się konferencja w Rio de Janeiro w 1992 roku pod hasłem „Środowisko i rozwój”, która uznała za konieczne wprowadzanie niezbędnych warunków dla nadchodzącej ery ekologicznej.
W Polsce ok. 80% stanowią odpady przemysłowe z hutnictwa, górnictwa oraz przemysłu energetycznego. Ich odzysk sięga 50%. Reszta odpadów to odpady komunalne, czyli odpady spożywcze, frakcja drobna, papier (ok. 70%) oraz szkło, tworzywa sztuczne i metale. Stanowią one stosunkowo nieduży odsetek wszystkich odpadów, jednakże ich ilość w ostatnich latach wzrosła, zwłaszcza w sektorze opakowań z tworzyw sztucznych. Większość odpadów komunalnych składowana jest na lokalnych wysypiskach śmieci – jest to podstawa do kumulacji odpadów przez długi okres. Odzysk wyselekcjonowanych surowców, kompostowanie czy spalanie stanowi ciągle w Polsce niewielki procent utylizacji odpadów¹.
Na świecie dosyć sporym zainteresowaniem cieszą się materiały opakowaniowe ulegające różnym sposobom degradacji. Wśród nich są opakowania biodegradowalne, których udział w rynku jest coraz większy (wykres).