Opakowania biodegradowalne – zagospodarowanie odpadów
FORUM RECYKLINGU POLEKO 2004
Tematyka polimerów biodegradowalnych rozwinęła się w ostatnich latach w związku z narastającym problemem odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Opakowania biodegradowalne należą do wyrobów o krótkim czasie życia, co sprawia, że rokrocznie powstają w tej grupie duże ilości odpadów.
Stały postęp w technologiach wytwarzania i przetwórstwa polimerów, a także w dziedzinie projektowania wyrobów sprawia, że opakowania z tworzyw sztucznych stają się coraz lżejsze i tańsze, co przyczynia się do zwiększenia ich udziału wśród opakowań. Z bilansu ekologicznego wynika także, że zastąpienie ich materiałami tradycyjnymi, takimi jak szkło, papier czy karton, spowodowałoby znacznie większe obciążenie dla środowiska.
Wprowadzenie opakowań z tworzyw biodegradowalnych mogłoby złagodzić ten problem i pozwolić na sprostanie dwu obowiązującym w Unii Europejskiej dyrektywom: 94/62/EC o zagospodarowaniu odpadów i 1999/31/EC o składowaniu odpadów komunalnych. Pierwsza z nich zobowiązuje do coraz wyżej limitowanego odzysku i recyklingu odpadów, który może być realizowany również na drodze recyklingu organicznego, druga zaleca drastyczną redukcję ilości odpadów komunalnych deponowanych na składowiskach.
Alternatywą dla składowania może być recykling organiczny, pod warunkiem, że zostaną mu poddane materiały biodegradowalne. Recykling organiczny obejmuje rozkład polimerów znajdujących się w ściekach, rozkł...