16 listopada br. – pierwszy dzień Targów POLEKO 2004 przyniósł rozstrzygniecie piątej edycji Konkursu o Puchar Recyklingu. Podczas uroczystego finału nagrodzono firmy i instytucje prowadzące selektywną zbiórkę odpadów. Duża frekwencja i ilość przybyłych do sali konferencyjnej World Trade Center w Poznaniu gości świadczy z pewnością o rosnącym zainteresowaniu problematyką recyklingu.

Fot. 1. Przedstawiciele Kapituły Konkursu: Jerzy Małachowski – zastępca prezesa NFOŚiGW, Mira Stanisławska-Meysztowicz – Prezes Fundacji Nasza Ziemia, Maria Szczepka-Wojtyrowska – Ministerstwo Środowiska, Bogdan Korczewski – dyrektor Recykling Centrum, Paweł Wójcik, Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, Piotr Szajrych, wiceprezes REKOPOL Organizacja Odzysku SA


Niesłabnące zainteresowanie Konkursem umocniło nas w przekonaniu, że akcja selektywnego zbierania odpadów jest w Polsce potrzebna. Coraz więcej samorządów mobilizuje mieszkańców do proekologicznych działań i, co najważniejsze, znajduje to u nich zrozumienie i poparcie. Z roku na rok przybywa też firm, które troszczą się o przyrodę tak samo jak o osiągane zyski. To bardzo optymistyczne sygnały, ale ciągle jeszcze wiele jest do zrobienia.

Fot. 2. Aleksander Kozłowski, dyrektor Celowego Związku Gmin CZG-12 oraz Edward Koblenc, przewodniczący Zarządu odbierają „Szklaną Statuetkę” z rąk Bogdana Korczewskiego, dyrektora Recykling Centrum


Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że śmieci stały się poważnym problemem, bo nie tylko zastraszająco szybko rośnie ilość odpadów, ale także stają się one coraz bardziej uciążliwe dla środowiska. We wszystkich cywilizowanych krajach świata ludzie starają się znaleźć sposoby radzenia sobie z „górą śmieci”. Cieszymy się, że za sprawą Konkursu również w Polsce nie brakuje wzorcowo funkcjonujących programów selektywnej zbiórki.
Popularność, jaką corocznie cieszy się Konkurs „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu, daje wielką satysfakcję, że przyczyniamy się do poprawy stanu naszego środowiska. Szczególnie cieszy fakt, że tak wiele zgłoszeń napłynęło z małych miejscowości i od małych podmiotów. Często zupełnie niesłusznie wydaje nam się, że tam się nic nie dzieje. W piątej edycji nagrodzone zostały 34 jednostki. Niekwestionowanym liderem został Celowy Związek Gmin CZG-12 z Sulęcina, zdobywca dziewięciu nagród, w tym Wielkiego Pucharu Recyklingu Banku Ochrony Środowiska oraz statuetek: „Srebrna Puszka”, „Lider Zbiórki Tworzyw” i „Szklana Statuetka”.

Fot. 3. Przedstawiciele Spółki EKO-Region z Bełchatowa dumnie prezentują zdobyte statuetki „Srebrnej Puszki”, „Lidera Zbiórki Tworzyw” oraz „Złotej Beli Makulatury”


Tuż po ceremonii rozdania nagród poprosiliśmy laureatów o podzielenie się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami.
Oceniający mieli naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Oczywiście Kapituła Konkursu o Puchar Recyklingu nie mogła nagrodzić wszystkich. Mamy nadzieję, że przyznane wyróżnienia stanowić będą zachętę do dalszych działań i dobry przyczynek do kolejnych sukcesów.


 

Aleksander Kozłowski, dyrektor Celowego Związku Gmin CZG-12 – zdobywca Wielkiego Pucharu Recyklingu Banku Ochrony Środowiska

To nagroda za pomysł, nie za organizację, nie za coś, co dopiero zaczyna funkcjonować, ale za coś, co jest materialnym i namacalnym efektem pracy rąk ludzkich, i to w dużej mierze pracy rąk dzieci i młodzieży. Ten sukces to także kwestia współpracy z mieszkańcami i ich wysiłek, by selektywnie zebrane surowce wyrzucać do odpowiednich pojemników, no i oczywiście praca całej załogi Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Długoszynie. Spośród wszystkich nagród, jakie dotychczas udało nam się zdobyć, Wielki Puchar Recyklingu Banku Ochrony Środowiska jest wyróżnieniem praktycznie najważniejszym i najcenniejszym, bo honoruje pracę tysięcy ludzi.

Halina Drgas, zastępca prezesa Zarządu Gminnego Zakładu Komunalnego we Włoszakowicach – laureat w kategorii "Edukacja Ekologiczna", zdobywca dyplomu "Mistrz Edukacji Ekologicznej"

Konkurs towarzyszy naszym działaniom od początku. Pięć lat temu na terenie gminy Włoszakowice rozpoczęliśmy wdrażanie zdecydowanej, nowoczesnej gospodarki odpadami połączonej z edukacją ekologiczną, a jednocześnie w tym właśnie czasie odbyła się I edycja Konkursu o "Szklaną Statuetkę". W tym roku po raz pierwszy wprowadzono kategorię "Edukacja Ekologiczna". Mając duże osiągnięcia w tej dziedzinie, postanowiliśmy wystartować również w tej kategorii.
W związku z tym, iż edukacja ekologiczna jest tą dziedziną, którą bardzo trudno pokazać i zobrazować w liczbach, powstał pomysł na stworzenie kroniki działań edukacyjnych prowadzonych na terenie gminy Włoszakowice. Ta kronika była załącznikiem do wniosku konkursowego i dzięki niej nasza praca została doceniona przez Kapitułę, za co bardzo dziękujemy.
Nagrodę w kategorii "Edukacja Ekologiczna" uważamy za nasz bardzo wielki, może największy do tej pory sukces i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że dzisiaj jako gmina mamy receptę na to, jak stworzyć naprawdę dobrze funkcjonujący program edukacji ekologicznej.



Dziękujemy członkom Jury – wybitnym specjalistom i niekwestionowanym autorytetom w dziedzinie ochrony środowiska za wsparcie, jakiego od lat udzielają naszej inicjatywie. Słowa podziękowania kierujemy także do patronów medialnych, sponsorów i fundatorów pucharów, prestiżowych statuetek oraz nagród rzeczowych.

Fot. 4. Zdobycie przez Gminny Zakład Komunalny z Włoszakowic dyplomu „Mistrz Edukacji Ekologicznej” świętowano w szerokim gronie animatorów środowiska i nauczycieli oraz przyjaciół z Fundacji Nasza Ziemia


Nie spoczywamy na laurach i już dzisiaj ogłaszamy kolejną akcję, VI edycję Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu. Staramy się, aby formuła Konkursu zmieniała się. Niezwykle cenne są dla nas uwagi naszych ekspertów. Zgodnie z głosami uczestników i jurorów, pracujemy nad nowym, doskonalszym regulaminem. Przed nami dużo pracy, ale też nadziei i satysfakcji. Kolejne statuetki i nowe nagrody czekają na przyszłych zwycięzców.
Do zobaczenia w przyszłym roku!

Romana Musielak