Redakcja „Przeglądu Komunalnego”, ogólnopolskiego miesięcznika poświęconego gospodarce komunalnej i ochronie środowiska, zainicjowała akcję mającą wspomóc działania gmin w prowadzeniu selektywnej zbiórki odpadów i ich recykling.

W 1999 r. zrodziła się idea konkursu, promującego selektywną zbiórkę stłuczki szklanej, a pomysłodawcą i współtwórcą pierwszej edycji była firma Recykling Centrum. Po sukcesie Konkursu o Szklaną Statuetkę zapadła decyzja o rozszerzeniu naszych działań. Już w 2000 r. – obok II edycji Konkursu o Szklaną Statuetkę – zorganizowano także Konkurs o Srebrną Puszkę. W 2001 r. uruchomiono Konkurs w kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw”, którego celem jest propagowanie najbardziej efektywnych systemów zbiórki odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Idea powołania do życia Konkursu o Puchar Recyklingu, łączącego wszystkie kategorie, zrodziła się w 2002 r. wtedy też zapadła decyzja o uruchomieniu Konkursu o Złotą Belę Makulatury. W kolejnych latach pojawiały się nowe kategorie – w 2003 r. zbiórka opakowań wielomateriałowych, a w 2004 r. – edukacja ekologiczna.
Dzięki Konkursowi widać wyraźnie, jak z każdym rokiem popularyzacja idei ochrony środowiska przekłada się na konkretne działania na szczeblu lokalnym. To dowód na to, iż coraz liczniej rodzą się tam inicjatywy proekologiczne – i coraz częściej są realizowane. Konkurs sprawił, iż wiele osób zaangażowało się w działania społeczne, co spowodowało przybliżenie mieszkańcom gmin istotnych problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Nieustające zainteresowanie towarzyszące co roku „Pucharowi Recyklingu” świadczy o tym, iż był to pomysł trafiony w dziesiątkę.
Niezwykle cieszy nas fakt, iż coraz więcej samorządów mobilizuje mieszkańców do proekologicznych działań i, co najważniejsze, znajduje u nich zrozumienie i poparcie. Z roku na rok przybywa też firm, które troszczą się o przyrodę tak samo jak o osiągane zyski. To bardzo optymistyczne sygnały, ale ciągle jeszcze wiele jest do zrobienia. Efekty ekonomiczne i ekologiczne uzyskiwane w wyniku tej rywalizacji potwierdzają potrzebę podejmowania tego typu inicjatyw.
W kolejnych edycjach uczestniczyły setki urzędów gminnych i powiatowych, związków gmin i przedsiębiorstw komunalnych z całej Polski. Dzięki tej akcji zebrano tysiące ton szkła, puszek, tworzyw sztucznych i makulatury, które następnie przekazano do powtórnego przerobu.
Ponad 103 tys. ton stłuczki szklanej, 773 tony zebranych puszek, ponad 25 tys. ton tworzyw sztucznych oraz blisko 39 tys. ton makulatury i 674 tony kartonów do płynnej żywności to żniwo dotychczasowych akcji konkursowych – w sumie 169 tys. ton zebranych odpadów.
Liczba mieszkańców objętych działaniami prowadzonymi w ramach Konkursu rosła systematycznie z roku na rok. W pierwszej edycji wynosiła 3 mln osób, w trzeciej przekroczyła 5 mln, a w bieżącym roku dzięki Konkursowi programem segregacji objętych zostało blisko 7 mln Polaków.
Niesłabnące zainteresowanie Konkursem umocniło naszą redakcję w przekonaniu, że akcja selektywnego zbierania odpadów jest w Polsce potrzebna.
Promowanie samorządów i firm działających na rzecz ochrony środowiska służy nie tylko samym laureatom i lokalnym społecznościom – jest to również bardzo ważne działanie na rzecz edukacji ekologicznej i zbliżania nas do europejskich standardów. Należy dodać, iż selektywna zbiórka, zagospodarowanie i recykling odpadów – wiodące tematy wszystkich edycji Konkursu – wpisują się w założenia polityki ekologicznej państwa i Narodową Strategię Edukacji Ekologicznej.
Dziękujemy wszystkim jednostkom dotychczas uczestniczącym w Konkursie za okazane zainteresowanie i zaangażowanie, a także członkom Jury – wybitnym specjalistom i niekwestionowanym autorytetom w dziedzinie ochrony środowiska – za wsparcie, jakiego od lat udzielają naszej inicjatywie.
Słowa podziękowania kierujemy również do patronów medialnych, sponsorów i fundatorów pucharów, prestiżowych statuetek oraz nagród rzeczowych.
Licząc, iż zostaną Państwo z nami, ogłaszamy VI edycję Konkursu trwającą do 31 sierpnia 2005 r.
(rm)