Głównymi kierunkami przemysłowego zagospodarowania olejów odpadowych są odzysk materiałowy, czyli regeneracja olejów odpadowych (rerafinacja), prowadząca do uzysku olejów bazowych, konwersja olejów odpadowych w kierunku uzysku paliw i produktów chemicznych oraz waloryzacja energetyczna, polegająca na wykorzystaniu energii cieplnej zawartej w olejach odpadowych lub uzyskanych z nich paliw przemysłowych.

Regeneracja olejów odpadowych
Obecnie na świecie czynnych jest ok. 400 instalacji do regeneracji olejów odpadowych o ogólnej zdolności przerobowej w granicach 1800 tys. ton/rok. Większość z nich zlokalizowana jest w Azji Wschodniej (Indie, Chiny, Pakistan). Są to na ogół małe instalacje o średniej przepustowości 2 tys. ton/rok. Wiele z nich stosuje przestarzałą technologię rerafinacji olejów odpadowych kwasem siarkowym i ziemią odbarwiającą, uzyskując słabe jakościowo oleje bazowe, z niską wydajnością.
W krajach o rozwiniętym potencjale gospodarczym (Niemcy, Francja, Włochy, USA, Kanada) funkcjonują nowoczesne instalacje do regeneracji olejów odpadowych, pozwalające na uzysk olejów bazowych o właściwościach równorzędnych z właściwościami świeżych olejów, produkowanych z ropy naftowej1,2. W instalacjach tych przerabia się oleje ze zbiórki selektywnej, niezbyt silnie zanieczyszczone, posiadające wysoki wskaźnik lepkości i stosunkowo niskie temperatury płynięcia. Rysunek 1 prezentuje metody przemysłowego wykorzystania olejów odpadowych....