Zagadnienie zagospodarowania wód opadowych stanowi jeden z elementów ogólniejszego problemu, jakim są melioracje miejskie. Od ich sprawności – rozumianej w aspekcie gotowości do przejęcia oczekiwanych obciążeń – uzależnione są warunki funkcjonowania osadnictwa, a w konsekwencji jakość życia.

Takie pojęcie jednoznacznie reprezentuje norma EN752, a za nią wytyczna ATVA118 (edycja z 1999 r.). W szerszym ujęciu na melioracje miejskie składają się systemy zagospodarowania wód opadowych (kanały ogólnospławne i rozdzielcze deszczowe), w tym poldery i przepompownie polderowe, cieki naturalne i sztuczne znajdujące się w obrębie zagospodarowanego obszaru (względnie na niego oddziałujące), naturalne i sztuczne zbiorniki (umiejscowione na zagospodarowanym terenie lub wpływające na niego), odwodnienia drogowe, melioracje budowlane oraz elementy melioracji rolnych (na terenach dominujących, szczególnie istotne dla odwodnień drogowych).
W efekcie system melioracji miejskich ma cechy charakterystyczne dla danego układu osadniczego, stąd daleko idące uogólnienia nie są tu na miejscu.
Sprawność funkcjonowania systemu melioracji miejskich, podobnie jak innych elementów infrastruktury, zależy w zasadniczym stopniu od zachowania sprawności poszczególnych elementów, a więc od dysponowania niezbędnymi środkami. Trzeba podkreślić, że istnieje tu szereg analogii z tradycyjnymi wodociągami i kanalizacją. Finansowanie tych ostatnich już od dłuższego czasu funkcjon...