Rozpoczęcie inwestycji finansowanych z Funduszu Spójności we wrocławskich Wodociągach

MPWiK we Wrocławiu jest zakładem z ponad 130-letnią tradycją. Dostarcza wodę mieszkańcom Wrocławia, części Oławy i Brzegu. Firma eksploatuje ponad 1790 km sieci wodociągowej i ponad 1138 km kanalizacyjnej. Każdego roku dostarcza odbiorcom 47,7 mln m3 wody, z czego 77% – do domów i mieszkań. Rocznie oczyszcza 44,8 mln m3 ścieków.


W ramach modernizacji Zakładu Uzdatniania Wody na Grobli, dzięki środkom z Funduszu ISPA, powstają nowoczesne filtry piaskowe i węglowe.

Rok 2004 był dla MPWiK wyjątkowo korzystny pod względem finansowym. Chociaż sprzedaż utrzymała się na zbliżonym poziomie jak w roku 2003, wynik ze sprzedaży wzrósł aż o 77% i wyniósł 14,8 mln zł. Wynik netto w roku 2004 osiągnął poziom 19,5 mln zł i był o 331% lepszy niż w roku poprzednim. Rosną także nakłady na inwestycje, nie tylko ze środków własnych spółki, ale także przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej.
W sierpniu 2004 r. MPWiK złożyło do Komisji Europejskiej wniosek o dofinansowanie Projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – Etap II”. W grudniu 2004 r. Komisja Europejska przyznała MPWiK pomoc finansową. Z Unijnego Funduszu Spójności Spółka otrzymała dotację w wysokości 62%. Wydatków kwalifikowanych na inwestycje. O dofinansowanie starało się 35 miast z całej Polski. Pomoc finansową otrzymały 22 projekty.
Projekt „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – Etap II” jest kolejnym etapem Projektu „Poprawa jakości wody we Wrocławiu – Etap I”, realizowanego przez gminę Wrocław w ramach przedakcesyjnego Funduszu ISPA. W latach 2001-2005 w ramach Etapu I MPWiK realizowało budowę kolektora „Bystrzyca” oraz zmodernizowało Zakład Produkcji Wody „Na Grobli”. W drugim kwartale 2006 r. rozpocznie się realizacja trzech zadań objętych II Etapem Projektu. Prace rozpoczną się od renowacji magistrali wodociągowej przy ul. Klecińskiej i ul. Na Ostatnim Groszu, oraz od modernizacji sieci magistrali w ul. Na Grobli w centrum miasta.
Całkowity budżet drugiego projektu został oszacowany na kwotę 50,251 mln euro. Projekty realizowane w ramach Funduszu Spójności mają przyczyniać się do zmniejszania różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami państw członkowskich.

Efekt ekologiczny Projektu
  • Redukcja stężenia fosforu ogólnego o min. 80% oraz azotu ogólnego o 70-80% w stosunku do stężeń wyjściowych. Technologia oczyszczania ścieków dostosowana będzie do wymogów norm unijnych.
  • Zamknięcie i zrekultywowanie obecnie eksploatowanego składowiska osadów oraz prowadzenie gospodarki osadowej w oparciu o termiczną utylizację osadów.
  • Wzrost liczby osób korzystających z kanalizacji miejskiej o około 2000 osób dzięki budowie kanalizacji na osiedlu Strachocin – Wojnów.
  • Poprawa jakości wody u mieszkańców dzięki renowacji i modernizacji magistral wodociągowych oraz budowie i renowacji sieci wodociągowej na osiedlu Strachocin – Wojnów.


Projekt MPWiK – Etap I

W ramach Projektu „Poprawa jakości wody we Wrocławiu – Etap I” jest obecnie modernizowany Zakład Uzdatniania Wody „Na Grobli”, jeden z dwóch dużych zakładów należących do wrocławskiego MPWiK. Po zakończeniu wszystkich prac poprawi się jakość wody i zwiększy pewność dostaw tego surowca do mieszkańców Wrocławia. Koniecznością stała się jednak modernizacja systemu dystrybucji wody, czyli sieci miejskich.
– Mamy już nowe serce w postaci zmodernizowanego zakładu. Teraz musimy odnowić krwioobieg – tłumaczy Robert Madejowski, dyrektor techniczny MPWiK we Wrocławiu.
Rozbudowa i modernizacja wrocławskiej sieci wodociągowej wchodzi w zakres Projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – Etap II”.
Decyzję o dofinansowaniu Projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – Etap II” Komisja Europejska wydała 16 grudnia 2004 r. Projekt jest zgodny ze Strategią Wykorzystania Funduszu Spójności na lata 2004-2006, która mówi o wspieraniu działań realizujących oś Narodowego Planu Rozwoju, dotyczącą tworzenia warunków dla zwiększania poziomu inwestycji oraz promowania zrównoważonego rozwoju i spójności przestrzennej. W ramach tej działalności wspierane mają być projekty rozwijające infrastrukturę ochrony środowiska, mające największy wpływ na poprawę sytuacji ekologicznej kraju, a dzięki temu na poprawę jakości życia ludzi w ramach rozszerzonej Unii Europejskiej.

Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków „Janówek” zostanie rozbudowana dzięki dofinansowaniu z Funduszu Spójności.


Efekty ekologiczne

Unia Europejska dofinansowuje projekt MPWiK „Rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – Faza II”. Celem strategicznym projektu jest uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu, przy założeniu stopniowego spełniania wymogów określonych polskim i unijnym prawem ochrony środowiska, oraz osiągnięcie efektów ekologicznych zgodnie z unijnymi dyrektywami.
Przeprowadzenie renowacji i modernizacji poprawi nie tylko jakość wody, ale także stan techniczny magistrali wodociągowych, co przyczyni się do zmniejszenia liczby awarii i zwiększenia pewności dostaw wody. Lepsza woda będzie docierać do mieszkańców dzięki eliminacji osadów. Rozbudowa kanalizacji sanitarnej sprawi, że odsetek mieszkańców Wrocławia, posiadających możliwość przyłączenia do systemu kanalizacji sanitarnej, wzrośnie do 94,5%.
Okres realizacji projektu planowany jest na lata 2005-2008. W planie przewidziane są m.in. budowa i modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na osiedlu Strachocin-Wojnów, rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków (WOŚ), budowa systemu przerzutowego ścieków z północnej, prawobrzeżnej części miasta na Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków oraz budowa i modernizacja sześciu odcinków magistralnej sieci wodociągowej we Wrocławiu. Po rozbudowie WOŚ pozostałe oczyszczalnie (Rędzin, Zakrzów) zostaną zamknięte. Pozostawiona do użytkowania zostanie jedynie część Pól Irygacyjnych Osobowice, na które trafiać będą tylko ścieki z kanalizacji deszczowej.

Finansowanie projektu

Wszystkie programy pomocowe Unii Europejskiej przeznaczone na wyrównywanie różnic pomiędzy regionami zakładają określony udział środków własnych w finansowaniu danego przedsięwzięcia. W przypadku inwestycji, która realizowana będzie we Wrocławiu, Komisja Europejska sfinansuje 62% kosztów kwalifikowanych, na pozostałe 38% MPWiK będzie musiało przeznaczyć środki własne oraz pozyskać kredyty.

9 zadań II etapu
  1. Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej wraz z przepompownią ścieków oraz budowa, renowacja i modernizacja sieci wodociągowych wraz z odtworzeniem nawierzchni i instalacją oświetlenia na osiedlu Strachocin – Wojnów.
  2. Rozbudowa i modernizacja Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków “Janówek”.
  3. Modernizacja przepompowni ścieków “Stary Port” oraz budowa systemu przerzutowego ścieków, tłoczącego ścieki z miasta na Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków.
  4. Renowacja i modernizacja magistrali w ul. Klecińskiej i Na Ostatnim Groszu.
  5. Renowacja i modernizacja magistrali w ul. Na Grobli.
  6. Renowacja i modernizacja magistrali w ul. Starodworskiej, Zagłębiowskiej, Leonarda da Vinci, Grota-Roweckiego.
  7. Renowacja i modernizacja magistrali w ul. Zagłębiowskiej, Krakowskiej, Al. Armii Krajowej, Wiśniowej, Hallera.
  8. Renowacja i modernizacja magistrali w ul. Nowowiejskiej, Piastowskiej.
  9. Renowacja i modernizacja magistrali w ul. Rakowieckiej, Słowackiego.


Oprócz kredytów typowo komercyjnych istnieją duże możliwości otrzymania pożyczek preferencyjnych od instytucji realizujących ekologiczną politykę państwa: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zainteresowanie współfinansowaniem takich inwestycji przejawiają też międzynarodowe instytucje finansowe: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny. MPWiK będzie korzystać z kilku wyżej wymienionych źródeł finansowania.
Aby spełnić wymagania dotyczące przygotowania i wdrażania projektów unijnych zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej MPWiK we Wrocławiu zostało zobowiązane do ustanowienia Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu (MAO), jego zastępcy oraz Jednostki Realizującej Projekt. Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu podejmuje wszystkie czynności organizacyjno-prawne oraz koordynacyjne związane z realizacją projektu, kontroluje działania podległych mu jednostek organizacyjnych, zapewnia ciągłość finansowania realizacji projektu oraz bierze udział w posiedzeniach Komitetu Monitorującego.
Ze względu na złożoność i dużą liczbę obowiązków Jednostki Realizującej Projekt, Zarząd Spółki postanowił wydzielić odrębną komórkę organizacyjną – Dział Realizacji Programów Europejskich. Do głównych zadań Działu Realizacji Programów Europejskich należy przygotowywanie strategii realizacji projektu, nadzór i koordynacja realizacji zadań oraz tworzenie sprawozdań z przebiegu i realizacji projektu. Dział ma także za zadanie identyfikować ewentualne zagrożenia i podejmować działania mające zapewnić bezpieczeństwo realizacji projektu.

Najbliższe plany

W drugim kwartale 2006 r. rozpocznie się wspomniana już realizacja trzech zadań objętych Projektem. W zakres zadania pierwszego wchodzić będzie renowacja i modernizacja magistrali wodociągowej w ul. Klecińskiej oraz w ul. Na Ostatnim Groszu, położonych w zachodniej części Wrocławia. Drugie zadanie, które będzie realizowane w najbliższym czasie, to modernizacja i renowacja sieci magistrali przy ul. Na Grobli usytuowanej w centralnej części Wrocławia.
Modernizacja będzie polegać na naprawie, uszczelnianiu i czyszczeniu sieci wodociągowej oraz wymianie istniejącej armatury. Renowacja odcinków sieci magistralnych będzie odbywała się metodami ścisłego pasowania i metodą cementowania. Obie te metody zaliczane są do tzw. technologii bezwykopowej, co wiąże się ze znacznie mniejszymi utrudnieniami w ruchu ulicznym. Dzięki cementowaniu rurociąg jest odporny na korozję i osadzanie się osadów. Metoda ścisłego pasowania znacznie skraca czas renowacji oraz eliminuje wycieki z przyłączy. Zastosowanie wspomnianych metod zmniejszy ryzyko awarii i zapewni dostarczanie odbiorcom wody o wymaganej jakości.
Renowacja i modernizacja magistrali wodociągowej w ul. Klecińskiej i ul. Na Ostatnim Groszu obejmie sieć rurociągów o średnicy 1000-1200 mm i łącznej długości 1,5 km. Prace w ul. Na Grobli będą polegać na wymianie i renowacji rur o średnicy 1000-1200 mm. Inwestycją zostanie objęty zostanie odcinek długości 1,43 km. Rozpoczęcie pozostałych zadań, ujętych w Projekcie, planowane jest do końca 2006 r.

Aleksandra Piotrowicz
Katarzyna Magoń