Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA wchodzi w skład Grupy ALBA, liczącego się w Europie holdingu spółek, którego domeną jest budowanie i ciągłe rozwijanie zintegrowanego systemu zbiórki, unieszkodliwiania oraz recyklingu odpadów, w oparciu o podstawowe zasady ochrony środowiska, pozwalające zachować optymalną równowagę pomiędzy ekologią, prawem i ekonomią.

Przedsiębiorstwo zajmuje ponad 70% rynku odpadów komunalnych we Wrocławiu. Zatrudnia prawie 300 pracowników, obsługuje ponad 600 tys. mieszkańców Wrocławia i okolic, 5 tys. firm i instytucji, 140 spółdzielni oraz ponad 5 tys. wspólnot mieszkaniowych. Profesjonalne podejście do potrzeb klientów zaowocowało wdrożeniem systemu zarządzania jakością wg normy ISO 9001:2000.

Najważniejsza edukacja

WPO ALBA nieustannie rozwija swoją działalność, tworząc kompleksowe systemy zbiórki i odzysku surowców wtórnych. U podstaw tych działań leży przekonanie firmy, że jedyną metodą wdrażania idei segregacji odpadów u źródła są systematycznie przeprowadzane akcje i pogramy edukacyjne, mające na celu aktywne lansowanie trendu na proekologiczne zachowania, oddziałujące kompleksowo na środowiska lokalne zarówno w sferze poznawczej, jak i emocjonalnej.
Kierując się tym właśnie sposobem myślenia WPO ALBA z ogromną motywacją i zaangażowaniem przystąpiło w tym roku do współorganizowania programu edukacyjnego pod hasłem „Nie wszystko na wysypisko”. Główną ideą tej akcji była zintensyfikowana edukacja ekologiczna w dziedzinie gospodarki odpadami, realizowana poprzez selektywną zbiórkę surowców wtórnych na terenie szkół podstawowych i gimnazjalnych Wrocławia oraz sąsiednich gmin. Działania edukacyjne miały na celu poszerzenie wiedzy dotyczącej gospodarki odpadami, pogłębienie świadomości ekologicznej, tworzenie proekologicznych wzorców zachowań oraz kształtowanie postaw przyjaznych środowisku, czyli takiego postępowania w życiu codziennym, by minimalizować ilość wytwarzanych, a w konsekwencji trafiających na składowisko odpadów.

Działania edukacyjne mają poszerzać wiedzę i świadomość ekologiczną

Do programu przystąpiło 40 szkół i ośrodków szkolnych o łącznej liczbie 14 293 uczniów. W jego realizację zaangażowani zostali przedstawiciele Stowarzyszenia EKO-BIEGŁY, Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska, lokalne instytucje oświatowe i władze samorządowe, a także szereg firm i przedsiębiorców, którzy zgodzili się wesprzeć nasze działania. Szkołom, które zgłosiły swój udział w akcji dostarczono specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną, obejmującą informacje ogólne z zakresu gospodarki odpadami, wiaderka do gromadzenia baterii, worki na pozostałe odpady oraz plakaty i ulotki tematyczne. W okresie od lutego do czerwca tego roku prowadzone były regularne odbiory surowców (makulatura, PET, puszki aluminiowe i baterie) ze szkół, zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem. W oparciu o analizowane w trakcie trwania akcji ilościowe wskaźniki efektywności zbiórki prowadzonej przez poszczególne szkoły wyłoniono zwycięzców konkursu. Otrzymali oni nagrody pieniężne, a także wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Berlina, w trakcie której mieli m.in. możliwość zwiedzenia jednej z najnowocześniejszych sortowni szkła w Europie w siedzibie ALBY AG w Velten.
Jako nowatorski i pilotażowy program ten niósł ze sobą ryzyko związane z osiągnięciem wymaganego stopnia skuteczności pozyskiwania surowców. Świadomi tego niebezpieczeństwa nastawiliśmy się w związku z tym na innego rodzaju korzyści – osiągnięcie jak najszerszego efektu edukacyjnego, służącego tak naprawdę w ogromnym stopniu dobru spółki poprzez wychowywanie nowej generacji ekologicznie świadomych i chętnych do współpracy klientów. Przeprowadzoną akcją pokazaliśmy, że istnieją alternatywne możliwości zagospodarowania odpadów, że w myśl przyświecającemu całemu programowi hasłu, nie wszystko musi trafiać na wysypisko, a odzyskane surowce można ponownie wykorzystać z korzyścią nie tylko dla środowiska, ale także dla samych świadomie odzyskujących je ludzi.

Makulatura selektywnie

Takimi samymi przesłankami kierujemy się przy realizowaniu trwającej już od prawie roku akcji selektywnej zbiórki makulatury wśród mieszkańców domów jednorodzinnych z terenu wybranych osiedli miasta Wrocławia (Grabiszyn, Krzyki, Ołtaszyn, Oporów, Partynice, Wojszyce i Żerniki). Przy wyborze obszaru działania zwrócono szczególną uwagę na takie czynniki, jak duża zwartość zabudowy jednorodzinnej, a także wyposażenie domów w nowoczesne urządzenia grzewcze – brak palenisk, w których można by spalać makulaturę. W celu bezpośredniego dotarcia do jak największej liczby mieszkańców i ułatwienia im gromadzenia odzyskiwanego surowca na terenie własnych posesji zastosowano zbiórkę systemem workowym. Akcja jest od początku monitorowana, celem oceny jej skuteczności. Każdorazowo ewidencjonowana jest waga zebranego surowca oraz ilość i rozmieszczenie zebranych worków. Pozyskiwane tą drogą ilości makulatury wynoszą średnio 5-6 Mg w skali miesiąca.

WPO Alba – przedsiębiorstwo nowej generacji

Od kwietnia br. program wzbogacono o dodatkowy czynnik motywujący w postaci konkursu z atrakcyjnymi nagrodami. Klienci objęci akcją otrzymali komplet 9 worków na makulaturę wraz z kalendarzem z zaznaczonymi datami jej odbioru, a także naklejki samoprzylepne, pozwalające na identyfikację poszczególnych uczestników. Głównym kryterium oceny zmagań konkursowych jest regularność w oddawaniu surowca. Termin realizacji projektu przewidziano do końca 2005 r.
Powodzenie takiej formy zbiórki poprzez zdobycie zaufania i zaangażowania ze strony mieszkańców w przypadku makulatury otwiera nam drogę do wprowadzania w przyszłości zintegrowanego systemu selektywnego pozyskiwania tym sposobem pozostałych surowców.

Planowana sortownia

WPO ALBA, jako największy odbiorca odpadów komunalnych na terenie Dolnego Śląska, kierując się poczuciem odpowiedzialności za problemy związane z omawianym regionem, a także mając na uwadze swój dalszy ustawiczny rozwój w oparciu o obowiązujące przepisy prawne w dziedzinie gospodarki odpadami, planuje wybudować w najbliższym czasie nowoczesną sortownię odpadów komunalnych. Rzeczowy zakres projektu obejmuje także budowę budynku socjalnego dla pracowników, budowę towarzyszącej infrastruktury zewnętrznej oraz zakup niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania obiektu wyposażenia technicznego.
Celem budowy zakładu jest przede wszystkim odzysk czystych surowców wtórnych, a dodatkowo wysegregowanie z odpadów komunalnych odpadów problemowych i niebezpiecznych oraz wysortowanie frakcji mineralnej i organicznej, co w oczywistej konsekwencji ograniczy ilość odpadów przeznaczonych do składowania na składowisku. Założenia projektowe pozwalają na segregację odpadów z wydajnością ok. 140 000 Mg/rok.
U podstaw podjętej decyzji leży m.in. konieczność spełnienia wymagań ustawodawcy stawianych przedsiębiorstwom z branży gospodarki odpadami w zakresie uzyskania określonych poziomów odzysku i recyklingu poszczególnych rodzajów surowców wtórnych, a także zakazu składowania odpadów bez wcześniejszego przetworzenia i wysegregowania frakcji nadających się do odzysku.
Z dostępnych danych statystycznych wynika, że województwo dolnośląskie zajmuje jedną z czołowych pozycji pod względem ilości wytwarzanych w kraju odpadów komunalnych i przemysłowych, przy czym zagospodarowywanie odpadów komunalnych odbywa się tu głównie poprzez ich składowanie. Z całej masy odpadów wyodrębnia się stosunkowo niewielkie ilości surowców wtórnych i biofrakcji. Z uwagi na różnorodne uciążliwości związane z tym problemem za najistotniejszy cel w krajowej gospodarce odpadami na najbliższe lata uważa się sukcesywne zwiększanie ilości poddawanych odzyskowi, a w szczególności recyklingowi surowców wtórnych, których ponowne przetwarzanie zapewnia oszczędność surowców naturalnych, mniejsze zużycie energii i zanieczyszczenie środowiska.
Budowa nowoczesnej instalacji do odzysku odpadów pozostaje w ścisłym związku z Dyrektywą Rady 75/442/EEC w sprawie odpadów, znowelizowaną Dyrektywą Rady 91/156/EEC, Dyrektywą Rady 91/692/EEC oraz decyzją Komisji 96/350/EC. Na szczeblu krajowym omawiany projekt wpisuje się w cele wskazane w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami, a na szczeblu lokalnym spełnia cele wytyczone w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami oraz w Planie Gospodarki Odpadami dla Miasta Wrocławia. W tym ostatnim dokumencie zakładany stopień zmniejszenia ilości odpadów składowanych zawierających frakcję biologiczną w roku 2012 określony został na 30%, natomiast zmniejszenia ogólnej ilości składowanych odpadów bytowych na 42%.
W wyniku realizacji omawianego projektu wskaźnik odzysku wszystkich surowców wtórnych, w kolejnych pięciu latach funkcjonowania zakładu przewidywany jest na poziomie ok. 10%, odzysku frakcji bio na poziomie ok. 15%, natomiast odpadów inertnych na poziomie ok. 20%. Odpady organiczne po procesie kompostowania oraz odpady inertne będą wykorzystane na składowiskach odpadów jako warstwa przesypująca lub wzmacniająca skarpy.
Projektowana sortownia realizować będzie kompleksową utylizację dowożonych odpadów komunalnych, z uwzględnieniem istniejącego i prognozowanego stanu gospodarki odpadami, w tym selektywnej zbiórki odpadów u źródła. Przyjęta technologia zakładu przystosowana jest do przyjmowania odpadów w formie zmieszanej i wysegregowanych strumieni odpadów surowcowych od stanu obecnego do poziomu prognozowanej efektywności wdrażanej u źródła selektywnej zbiórki. W zakres perspektywicznego poszerzenia zaprojektowanej na dzień dzisiejszy instalacji wchodzi dodatkowo opcja dobudowy odcinka linii technologicznej służącej do produkcji paliw alternatywnych, a także rozbudowa obiektu o kompostownię odpadów organicznych.
Inwestycja ma zatem zapewnić WPO ALBA możliwość kompleksowej gospodarki odpadami na terenie Wrocławia i okolic. Dzięki takim działaniom stajemy się przedsiębiorstwem nowej generacji, nastawionym nie tylko na własny wynik finansowy, ale także na potrzeby ekologii i lokalnego społeczeństwa.

Agata Lew
WPO ALBA