O projektach rozporządzeń
Dla znacznego ograniczenia kosztów zbierania i prowadzenia procesu odzysku odpadów elektrycznych i elektronicznych niezbędne jest inne sformułowanie kategorii, które będą zbierane i przetwarzane. Wzorem Niemiec zaproponowano rozwiązanie oparte na pięciu kategoriach sprzętu: urządzeniach chłodniczych (1), telewizorach i monitorach (2), dużych urządzeniach gospodarstwa domowego i automatach do wydawania (3), sprzęcie informatycznym i telekomunikacyjnym, oprawach oświetleniowych, elektronarzędziach, zabawkach, urządzeniach rekreacyjnych i medycznych, instrumentach do nadzoru i kontroli (4), a także świetlówkach i lampach wyładowczych (5).
PIGO stoi na stanowisku, że sprawozdawczość punktów zbierania i zakładów przetwarzania również powinna być prowadzona wg wymienionych kategorii. Zaproponowano także przyjęcie metod statystycznych, opartych na wskaźnikach, które pozwalają przeliczyć ilości z kategorii „zbieranej” na grupy i rodzaje wynikające z dyrektywy. Taki sposób postępowania zredukuje koszty administracyjne w firmach zajmujących się przetwarzaniem, które w efekcie musiałyby być przeniesione na producentów i dalej na mieszkańców.
W powiązaniu z tym Izba zaproponowała usunięcie z niektórych rozporządzeń rubryki 2, która wprowadza obowiązek szczegółowego identyfikowania sprzętu, co nie powinno być ...