W trosce o standardy
W Berlinie powstała nowa organizacja – Europejski Związek Jakości Recyklingu (EQAR – European Quality Association of Recycling). Celem Związku będzie zharmonizowanie standardów kontroli jakości materiałów budowlanych, które mają być poddawane recyklingowi. Recykling materiałów budowlanych ograniczy ilość odpadów, a surowce z tego procesu będą wykorzystywane w nowych produktach. Członkami Związku są narodowe organizacje kontroli jakości oraz producenci materiałów budowlanych z siedmiu krajów europejskich. Pierwszym jego prezesem został Bernard Ober z francuskiej grupy Rhénan d’Entreprises.

Lider recyklingu
Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego ogłosiła, że rozwój europejskiego przemysłu papierniczego odbywa się w sposób zrównoważony, dzięki czemu przemysł ten nie zagraża środowisku naturalnemu i zaspokaja podstawowe potrzeby społeczeństwa, m.in. tworzy miejsca pracy na obszarach rolniczych. Wśród istotnych spraw związanych z tą branżą jest ponadto zrównoważone zarządzanie lasami, przez które następuje wzrost obszarów leśnych w Europie i recyklingu papieru. Odpowiednie zarządzanie lasami z kolei wspiera energetykę odnawialną, ponieważ przemysł papierniczy jest największym producentem i konsumentem tych odnawialnych zasobów.

Recykling w Irlandii
Raport Irlandzkiej Agencji Ochrony Środowiska wykazał, że w kraju tym wzrasta recykling odpadów oraz maleje ich ilość deponowana na składowiskach. W latach 2002-2004 recykling odpadów komunalnych z gospodarstw domowych wzrósł z 10% do 20%, jednak osiągnięcie przez Irlandię do 2013 r. 50-procentowego poziomu recyklingu tych odpadów wydaje się jeszcze trudne i dalekie do zrealizowania. Lepszą perspektywę ma recykling odpadów komunalnych, których źródłem są odpady z gospodarstw domowych, sprzątania ulic i handlu. Odnotowano tu duży wzrost recyklingu – z 13% w 2002 r. do 33,6% w 2004 r. – podczas gdy w 2013 r. ma on wynieść 35%. Z kolei 35-procentowy poziom recyklingu odpadów opakowaniowych już został przekroczony – w 2004 r. wyniósł 50%.
Na te wyniki optymistycznie zareagował resort ochrony środowiska przyjmując słuszność realizowanej przez rząd polityki. Niestety, w dalszym ciągu brakuje wiarygodnych danych na temat recyklingu odpadów budowlanych, dlatego zapowiedział on opracowanie wytycznych postępowania z odpadami budowlanymi powstałymi w wyniku rozbiórek.
W dalszej części raportu zauważono, że Irlandia posiada zbyt mało spalarni odpadów. Z tego powodu ministerstwo wydało już dwie licencje na budowę tego typu obiektów.

Standardy recyklingu lodówek
Europejscy producenci i operatorzy sprzętu oraz firmy zajmujące się recyklingiem sprzętu AGD rozpoczęli współpracę w celu określenia standardów wycofywania z użycia urządzeń chłodniczych, zawierających związki węglowodorów, takich jak izobutan lub cyklopentan. Organizacje zrzeszające przedstawicieli takich firm: Europejskie Stowarzyszenie Recyklerów Elektroniki (EERA – European Electronics Recyclers Association) i Europejskie Stowarzyszenie Producentów AGD (CECED) oraz członkowie Forum Odpadów Urządzeń Elektrycznych i Elektronicznych (WEEE Forum) poinformowały, że celem współpracy jest przestrzeganie wszelkich standardów środowiskowych podczas wycofywania z użycia tych urządzeń, tak aby do atmosfery nie przedostały się żadne związki węglowodorów.

Inwestycja Remondisa
Remondis przejął firmę Contwin z grupy Reclay, która po zatwierdzeniu umowy przez niemiecki Urząd Antymonopolowy zmieni nazwę na Eko-Punkt. Zadaniem nowej firmy będzie stworzenie systemu odzysku odpadów opakowaniowych w Niemczech, który obejmie cały kraj. W ten sposób Remondis poszerzy ofertę swoich usług. Wysokość transakcji została objęta tajemnicą handlową.

Rekordowa Wielka Brytania
Konfederacja Producentów Szkła w Wielkiej Brytanii podała w najnowszym raporcie, że w 2005 r. osiągnięto rekordowy poziom recyklingu szkła w tym kraju. Ponad 50% opakowań szklanych zostało poddanych recyklingowi, co w przeliczeniu daje 1,272 mln ton surowca. Przy produkcji opakowań szklanych zużywa się obecnie 742 ton szkła pochodzącego z recyklingu, czyli dużo więcej niż w latach poprzednich. Wielka Brytania eksportuje również 250 tys. ton surowców wtórnych ze szkła do innych krajów europejskich.

Biodegradowalne butelki
Klienci supermarketów na Florydzie mogą kupować wodę w plastikowych butelkach wyprodukowanych z kukurydzy. Butelki wykonane są z biodegradowalnego plastiku o nazwie handlowej Biota i po 80 dniach kompostowania ulegają rozpadowi. Na Florydzie ok. 65 mln plastikowych butelek trafia codziennie na składowiska odpadów, w związku z czym to rozwiązanie może w znaczny sposób odciążyć środowisko naturalne. Według Instytutu Recyklingu Pojemników ok. 85% plastikowych butelek jest wyrzucanych i nie poddaje się ich recyklingowi. Przewiduje się, że w 2006 r. zostanie sprzedanych 15 mln wód mineralnych w biodegradowalnych butelkach. Ważną rzeczą jest fakt, iż cena wody mineralnej w butelce z plastiku Biota jest identyczna z konkurencyjnymi produktami.

BOOT ukarana
Irlandzka firma BOOT Retail jako pierwsza w Unii Europejskiej została ukarana za łamanie przepisów zawartych w dyrektywie WEEE. Firmę pozwała irlandzka Agencja Ochrony Środowiska. Sąd skazał firmę na karę grzywny w wysokości 8 tys. euro, z czego blisko 7 tys. euro zasądzono na rzecz Agencji. Podstawą wyroku było naruszenie przepisów dotyczących braku informowania klientów, iż w cenie sprzedawanych produktów jest zawarta tzw. opłata recyklingowa. Poza tym firma nie zamieściła w prasie ogłoszenia informującego o cenie netto towarów ani o opłacie recyklingowej. Pieniądze z opłat recyklingowych tworzą specjalny fundusz na rzecz właściwego systemu wycofywania i zbierania zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

Na podstawie Edie News, www.euwid-recycling.com, www.miami.com i www.rte.ie przygotowała Alicja Kostecka