Celem producentów samochodów jest oferowanie klientom pojazdów odpowiadających wymaganiom technicznym, gwarantujących komfort jazdy i wysoki stopień bezpieczeństwa, ale jednocześnie takich, które uwzględniają potrzeby ochrony środowiska. To ostatnie kryterium jest najnowszym elementem uwzględnianym przy projektowaniu samochodów.

Znaczenie ochrony środowiska wzrosło w ostatnich latach ze względu na zwiększającą się świadomość ekologiczną użytkowników samochodów oraz wprowadzanie nowych regulacji prawnych, wymuszających na producentach działania proekologiczne.
Ze względu na skalę zjawiska, jakim jest motoryzacja, branża ta została poddana regulacjom wymuszającym proekologiczne zachowania producentów samochodów. Obecnie na świecie jeździ 650 mln pojazdów, z czego na kraje Unii Europejskiej przypada blisko 180 mln. Prognozuje się, że w perspektywie najbliższych 20 lat liczba ta wzrośnie do miliarda, przede wszystkim z uwagi na szybki rozwój gospodarczy regionów o obecnie niskim stopniu zmotoryzowania, takich jak Chiny czy Indie.
Oddziaływania samochodów na środowisko naturalne są złożone i przebiegają na różnych etapach, które można ująć w trzy podstawowe grupy. Są to oddziaływania w trakcie produkcji (czyli zużycie energii i zasobów oraz wytworzenie odpadów produkcyjnych), w trakcie eksploatacji (emisje spalin, zużycie paliwa – a więc zasobów naturalnych, hałas, odpady w postaci części i płynów eksploatacyjnych wymienianych w trakcie napraw i ob...