Odpady powstające przy poszukiwaniu, wydobywaniu i przeróbce kopalin stanowią pod względem ilościowym największy strumień odpadów wytwarzanych i składowanych w kraju. Przyczyną wytwarzania tak znaczącej ich ilości jest skala działalności wydobywczej i przetwórczej kopalin w Polsce. Głównym źródłem odpadów jest górnictwo węgla kamiennego, rud miedzi, rud cynkowo-ołowiowych i surowców skalnych.

Technologia procesów i operacji od wydobycia rudy do pozyskania czystych metali wymaga odrzucenia składników towarzyszących i nieużytecznych, co związane jest z wytworzeniem olbrzymich ilości odpadów, wielokrotnie przekraczających masę uzyskiwanych metali. W rezultacie działalność wydobywcza i przeróbcza rud metali nieżelaznych jest drugim pod względem ilościowym producentem odpadów, po górnictwie węgla kamiennego. W 2004 r. zakłady górnicze rud miedzi wytworzyły 38,9% (28,5 mln Mg) odpadów z całości odpadów przemysłu górniczego, natomiast górnictwo rud cynku i ołowiu odpowiednio 3,2 mln Mg, co stanowiło 4,4% (rys. 1).


Rys. 1. Procentowy udział odpadów wytwarzanych w 2004 r. przez główne rodzaje górnictwa

W 2004 r. w kraju eksploatowanych było pięć zakładów górniczych rud metali nieżelaznych: trzy wzbogacające rudy miedzi, należące do KGHM Polska Miedź, zlokalizowane w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM), oraz dwa z...