Drugi Krajowy Plan Gospodarki Odpadami

Bieżąca ocena stanu przygotowań i realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych pozwala z dużym prawdopodobieństwem założyć, że zarówno w 2010 r., jak i w 2013 r. będzie zagrożone osiągnięcie zaplanowanych poziomów zredukowania ilości biodegradowalnych frakcji odpadów kierowanych do składowania.


By temu przeciwdziałać, należałoby wprowadzić dodatkowe regulacje prawne, które wspomagałyby podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących budowy instalacji przetwarzania lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Dotyczy to szczególnie budowy różnego rodzaju instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych jako najbardziej radykalnego sposobu redukowania frakcji biodegradowalnych. Liczne dowody wskazują przecież na to, że ten sposób unieszkodliwiania (a w niedalekiej przyszłości może także „wykorzystania”) odpadów mogliby oprotestować tylko nieżyczliwi lub niedoinformowani.
Już w „Sprawozdaniu z realizacji Krajowego Planu Gospodarki Odpadami za okres od 29 października 2002 r. do 29 października 2004 r.” zapisano, iż Niezbędne jest przeanalizowanie wysokości opłat za korzystanie ze środowiska w przypadku składowania odpadów oraz znaczące ich podniesienie w przypadku odpadów zmieszanych.

Co jest niezbędne?

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php