18 maja br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym nie będącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (DzU nr 75, poz. 527).

Zastąpiło ono analogiczne rozporządzenie Ministra Środowiska z 2002 r. Wbrew pozorom nie jest to uaktualnienie listy odpadów, które mogą być przekazywane w tym trybie. Zmiana ta ma głębsze znaczenie.
Zgodnie z zasadami ustalonymi w 2001 r. w ustawie o odpadach, każdy odpad powinien być zagospodarowany. Polega to na poddaniu go procesom odzysku lub unieszkodliwienia. Innej legalnej drogi nie ma. Zakończenie procesu odzysku (może być on wieloetapowy) kończy fizyczny i prawny byt odpadu. Staje się on na powrót użytecznym dobrem lub też częścią jakiegoś produktu, obiektu budowlanego albo gruntu. Szczególnym przypadkiem odzysku jest przekształcenie odpadu w energię. Unieszkodliwienie odpadu polega, najprościej rzecz ujmując, na jego fizycznym unicestwieniu (np. poprzez spalenie) lub odizolowaniu od środowiska (np. poprzez składowanie). Aby zapewnić realizację tych obowiązków, ustawodawca starał się stworzyć mechanizm, który zapewniłby, że odpady będą trafiać tylko do podmiotów zamierzających dokonać ich odzysku lub unieszkodliwiania. Jest przy tym regułą, że powinny one posiadać na te czynności stosowne zezwolenie (art. 26 ustawy o odpadach).
Pierwszy posiadacz o...