110 lat Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie

W marcu 2007 r. Olsztyńskie Wodociągi obchodziły jubileusz 110-lecia. Właśnie w 1897 r. miejscy radni podjęli decyzję o kupnie placu nad brzegiem Jeziora Krzywego i budowie tam stacji uzdatniania wody.


Radnym zależało przede wszystkim na powstrzymaniu epidemii chorób zakaźnych, które nękały mieszkańców Olsztyna. Tempo robót było olbrzymie. Po dwóch latach budowy oddano do użytku stację uzdatniania wody i wieżę ciśnień oraz doprowadzono wodę do mieszkań.
W pierwszym roku eksploatacji jeden mieszkaniec Olsztyna zużywał 30 litrów wody na dobę, a tuż przed drugą wojną światową – nawet do 100 litrów. Olsztyn miał też dwie oczyszczalnie ścieków (pierwszą z nich uruchomiono już w 1899 r.).
Dziś Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Olsztynie (spółka ze stuprocentowym udziałem gminy) dostarcza wodę i odbiera ścieki z terenu nie tylko Olsztyna, ale również ościennych gmin.
Wojewoda warmińsko-mazurski pod koniec 2006 r. określił granicę zlewni Miejskiej Oczyszczalni Ścieków „Łyna”. Oprócz odbioru ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych z terenu miasta mają dopływać do niej ścieki z okolicznych miejscowości, położonych w granicach pięciu gmin.

Efekty modernizacji
Obsługa tak dużej zlewni jest możliwa dzięki ukończonej w 2004 r. modernizacji oczyszczalni ścieków. Dzięki niej zwiększono efektywność usuwania zanieczyszczeń (zwłaszcza ...