W Polsce widoczna jest nasilająca się konsolidacja firm. Duże i prężne przedsiębiorstwa, stawiając na rozwój, wykupują mniejsze firmy, które nie są w stanie wytrzymać nacisku silnej konkurencji, a sami zwiększają swój potencjał i udział w rynku.
Wejście na polski rynek firm z obcym kapitałem zmusza rodzime spółki do wzmocnienia własnej pozycji oraz podejmowania dalekosiężnych, przyszłościowych przedsięwzięć.
Drugą niepokojącą tendencją na rynku złomu jest pogłębiający się deficyt tego surowca.


Rys. 1. Eksport i import złomu w latach 2002-2006

Średniorocznie firmy złomowe pozyskują ok. 5,6 mln ton złomu, z czego 21,5% trafia na eksport, zwłaszcza do Niemiec i Turcji. Z uwagi na obostrzenia legislacyjne nałożone na polskie przedsiębiorstwa import i zakup złomu z zagranicznych rynków jest znikomy, stanowi jedynie ok. 4% obrotu, za który w głównej mierze odpowiedzialne są huty. Przedsiębiorstwa przerabiające złom jako pośrednicy są prawie wyłączeni z transakcji importowych. Najczęściej złom importuje się z Czech.
Przy analizie bilansu złomu widać, że eksport utrzymuje się na poziomie 1,2 mln ton, a największy odbywa się z pasa zachodniego Polski, skąd wysyłane są wszystkie rodzaje złomu, natomiast z południa kraju wysłany jest złom ciężki.
Produkcja stali wciąż rośnie, a zgodnie z prognozami analityków tendencja ta utrzyma się...