Ideą systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001 jest ciągłe doskonalenie, mające na celu realną poprawę ogólnych efektów działalności środowiskowej danej organizacji. W przypadku zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych sprostanie temu wyzwaniu zdaje się jednak niemożliwe bez realnego zaangażowania kierownictwa, personelu zakładu oraz lokalnych społeczności.
To oni bowiem decydują o kształcie wdrożonego systemu, jakości podjętych działań czy wreszcie o jego efektywności środowiskowej.
Systemy zarządzania środowiskowego stanowią stosunkowo nowy instrument wykorzystywany w gospodarce odpadami komunalnymi w Polsce. Pionierem w tej dziedzinie jest spółka TESKO Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa z Zakopanego, która wdrożyła system ISO 14001 w 2000 r. W kolejnych latach nastąpił niezwykle dynamiczny wzrost zainteresowania tym systemem – tylko do końca 2005 r. następne 20 zakładów zajmujących się gospodarką odpadami komunalnymi rozpoczęło pracę w tym systemie poprzez dokonanie formalnej certyfikacji (rys. 1). Ponad połowa z nich podjęła trud integracji systemów zarządzania, wprowadzając również system jakości ISO 9001. Dodatkowo, kilka zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych w Polsce, np. Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Sobuczynie, w celu skutecznego zarządzania bezpi...