Zabezpieczenie należytego wykonania umowy
Zabezpieczenie służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, a jeżeli wykonawca jest jednocześnie gwarantem – także z tytułu gwarancji jakości. Zamawiający może żądać od wykonawcy wniesienia zabezpieczenia w trzech przypadkach.
Zamawiający żąda od wykonawcy wniesienia zabezpieczenia, jeżeli wartość zamówienia na roboty budowlane jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.), wartość zamówienia na dostawy lub usługi jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 10 mln euro (z wyjątkiem umów kredytu i pożyczki) lub gdy umowa ma zostać zawarta na okres dłuższy niż cztery lata (z wyjątkiem umów, o których mowa w art. 142 ust. 4 i art. 143 P.z.p.).
W wyjątkowych sytuacjach (zwłaszcza gdy żądanie wniesienia zabezpieczenia mogłoby uniemożliwić udzielenie zamówienia lub spowodować znaczny wzrost cen ofert) zamawiający może od tego odstąpić. Na przykład gdy wykonawca wnosi wadium w pieniądzu, zamawiający może wyrazić zgodę na zaliczenie kwoty wadium na poczet zabezpieczenia. W trakcie realizacji umowy wykonawca może dokonać zmiany formy zabezpieczenia, przy czym zmiana musi być dokonana z zachowaniem ciągłości zabezpieczenia i bez zmniejszenia jego wysokości. Zabezpieczenie usta...