Kara za złą pielęgnację
Trzecią postacią deliktu w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880, ze zm.) jest zniszczenie spowodowane niewłaściwą pielęgnacją terenów zieleni, zadrzewień, drzew lub krzewów.
Mamy tu do czynienia z deliktem administracyjnym o charakterze materialnym. Karalnym działaniem lub zaniechaniem jest niewłaściwa pielęgnacja, czyli pielęgnacja nieodpowiadająca zasadom wynikającym z wiedzy przyrodniczej. Następstwo tego to zniszczenie terenów zieleni, zadrzewień, drzew lub krzewów, czyli doprowadzenie do sytuacji, w której utraciły one żywotność bądź też, w odniesieniu do drzew, utraciły one koronę i nie ma możliwości jej odtworzenia.
Źródła obowiązku pielęgnacji
W okresie obowiązywania najpierw ustawy z 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska, następnie znowelizowanej ustawy z 16 października 1991 r. o ochronie przyrody przepisy odnoszące się do ochrony zieleni zaczynały się wskazaniem, że użytkownicy nieruchomości (wedle pierwszej) bądź władający nieruchomościami (wedle drugiej) są obowiązani do utrzymywania we właściwym stanie drzew i krzewów rosnących na nieruchomościach, które mają w swym użytkowaniu bądź władaniu. Obowiązująca ustawa o ochr...