Zagospodarowanie odpadów szkła i opakowań szklanych
Mówiąc o recyklingu stłuczki szklanej, najczęściej myśli się o szkle opakowaniowym. Zbiera się je ze źródeł rozproszonych (tj. od społeczeństwa) w sposób selektywny (do pojemników w kolorze białym – szkło bezbarwne, zielonym – kolorowe tj. brązowe, zielone i inne). Związane jest to ze zobowiązaniami osiągnięcia odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu opakowań szklanych.
Docelowy poziom odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych do 2014 r. m.in. dla opakowań ze szkła gospodarczego został określony na poziomie 60% w Ustawie z 10 maja 2007 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU z 2007 r. nr 90, poz. 607, tekst jednolity). Natomiast odpady ze szkła powstają również w przemyśle remontowo-budowlanym, w stacjach demontażu zużytych pojazdów samochodowych i innych. Materiały te nie powinny być mieszane ze stłuczkę pokonsumpcyjną, ponieważ szkło to ma inny skład chemiczny i temperaturę topnienia.
Klasyfikację odpadów i opakowań szklanych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów (DzU z 2001 r. nr 112, poz.1206) przedstawia tabela.
Tab. Klasyfikacja odpadów ze szkła