Skutkiem składowania odpadów są niekorzystne zmiany geomorfologiczne i nasilające się zagrożenie środowiska. Konsekwencją są straty ekonomiczne, wynikające z niewykorzystanych, zawartych w nich surowcach, bezproduktywnie zajętych terenów składowania oraz kosztów budowy i eksploatacji składowisk, a także transportu do nich odpadów.

Istnieje również duża grupa strat, których nie da się ująć rachunkiem ekonomicznym, gdyż nie można ustalić wartości zniszczonego krajobrazu, a tym bardziej ceny zdrowia i życia ludzkiego1.
Rozwój gospodarczy spowodował na całym świecie wzrost ilości odpadów. Ponad 2/3 tej masy stanowią odpady z przemysłowych procesów technologicznych1. W 2002 r. w Polsce powstało118 mln ton odpadów przemysłowych, z czego ok. 79% poddano odzyskowi, 17,6% unieszkodliwiono (głównie przez składowania), zaś pozostałą część czasowo zmagazynowano2.
Po II wojnie światowej polityka ekonomiczna Polski, kraju mającego w znacznym stopniu charakter rolniczy, skupiła się na rozwoju przemysłu. Przede wszystkim ciężkiego, w tym górnictwa, produkcji żelaza i stali, przemysłu stoczniowego oraz produkcji chemikaliów. Szkody w środowisku tym spowodowane zostały pogłębione przez strukturalne czynniki ekonomiczne. Środowisko przyrodnicze u...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?