Jak beneficjent współpracował z mieszkańcami?
Zakończony I etap projektu „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu” niewątpliwie przyczynił się do wzrostu parametrów jakościowych wody i oczyszczania ścieków, a także poprawy ekologicznych warunków życia mieszkańców Sosnowca, Katowic i Mysłowic.
Każde takie przedsięwzięcie niesie za sobą ryzyko wystąpienia utrudnień dla lokalnej społeczności i miejscowych protestów. Dobra komunikacja między beneficjentem i mieszkańcami często jest zatem kluczem do współpracy, której celem jest przecież wspólne dobro – dobrze zrealizowany projekt. Aktywne zaangażowanie mieszkańców i ich partycypacja to marzenie niejednego beneficjenta borykającego się z protestami i niezadowoleniem lokalnej społeczności.
Na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim sektor komunalny jest źródłem pogarszającego się stanu środowiska. Dlatego też priorytetowym celem sosnowieckiego projektu jest redukcja powstałego ładunku zanieczyszczeń zrzucanych bezpośrednio do rzek Bobrek i Czarna Przemsza, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Sosnowcu poprzez zamknięcie trzech oczyszczalni, które nie spełniają polskich standardów, i skierowanie ścieków z ich zlewni do nowo budowanego kolektora „Bobrek”, a także modernizacja oczyszczalni „Radocha II”. Inwestycja składa się z dwóch ...