Formy kwiatowe w uzdrowiskach
Historyczne parki uzdrowiskowe tworzą charakterystyczną atmosferę, kształtowaną m.in. przez szatę roślinną. Podczas rewaloryzacji tych miejsc stosuje się gatunki właściwe dla epoki, planisty i miejsca realizacji.
Rewaloryzacja parków i ogrodów jest procesem obejmującym szereg niezbędnych działań, na które składa się zespół analiz, pozwalających na odczytanie: historii obiektu, przemian jego kompozycji przestrzennej, stanu przetrwałej struktury przestrzennej, a także historycznego składu gatunkowego szaty roślinnej. Czynniki te pomagają określić styl ogrodowy, jaki prezentuje badany obiekt, a także wskazać właściwe formy kwiatowe, które są mało trwałe i stosunkowo szybko ulegają zniszczeniu. Prawidłowe odczytanie przetrwałej struktury przestrzennej na bazie badań terenowych i różnorodnych analiz kameralnych pozwala na podjęcie decyzji w zakresie kierunków działań rewaloryzacyjnych, w tym także dotyczących form kwiatowych.
W harmonii z formą przestrzenną
Istotną wartością jest utrzymanie zgodności materiału roślinnego z formą przestrzenną elementu ogrodowego. Dotyczy to wszelkich form kształtowanych z roślin, a nie tylko tych kwiatowych. Określone dekoracje kwiatowe były tworzone w poszczególnych epokach z właściwych sobie gatunków roślin. Zatem nie be...