Ekologię „odkrył” w 1868 r. niemiecki biolog Ernst Haeckel. „Odkrycie” było w istocie zdefiniowaniem wyniku dociekań badawczych o stosunku organizmu do otaczającego go środowiska zewnętrznego. Związki te analizowano i opisywano już w starożytności, ale podobnie jak to się stało z logistyką i higieną sanitarną, użyteczność dokonywanych obserwacji i badań oraz praktyka w dziedzinie dbałości o bezpieczeństwo zdrowotne i ekologiczne wraz z upadkiem imperium rzymskiego w V w. n.e. poszły w zapomnienie niemal do połowy XIX w.

W ostatnim czasie notuje się znaczne rozszerzenie semantycznego pojęcia „ekologia”, gdyż stała się ona też ideologią, światopoglądem, stosunkiem do otaczającej nas rzeczywistości, a nawet prymitywnym sposobem na biznes. W warstwie wyrażającej stosunek do otaczającej nas rzeczywistości należy widzieć zachowania jednostek, społeczności oraz podmiotów gospodarczych i instytucjonalnych wobec środowiska i praw nim rządzących. Całość tego szerokiego zagadnienia stara się ogarnąć stosunkowo nowa dyscyplina naukowa, jaką jest logistyka komunalna, która szuka także rozwiązań dla problemów rodzących się na styku wielu aspektów ludzkiej działalności.
 
Podstawowe definicje
Logistyka komunalna jest innowacyjnym podejściem do inżynierii dystrybucji w przestrzeni komunalnej, znamionowanej wspólnotą terytorialno-ludnościową (...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?