By wyprodukować dobry jakościowo i spełniający normy sanitarne kompost, należy pamiętać o odsiewaniu materiału strukturalnego. Dlatego niezbędnymi maszynami w kompostowni są sita.

Kompostowanie jest procesem tlenowym. To obecność tlenu w pryzmie gwarantuje odpowiedni przebieg procesu i jakość wyprodukowanego kompostu. Aby zapewnić odpowiednią porowatość materiału nagromadzonego na pryzmach lub w złożach boksów kompostowania, potrzeba dużo materiału strukturalnego. Jedynym sprawdzającym się w praktyce materiałem, dającym nie tylko strukturę, ale także sprzyjającym tworzeniu się odpowiedniego klimatu reakcji, są odpady zielone w formie zrębków, gałązek, wiórów, łodyg itp. oraz twardych, zdrewniałych lub łykowatych części roślin. Materiały te są też zapleczem niezbędnego dla procesu węgla organicznego.
Niekiedy – ostatnio coraz częściej – jest tak, że właśnie taki materiał strukturalny staje się coraz trudniej dostępny. W czasach pojawiających się kryzysów energetycznych i rosnącej woli uniezależnienia się od zewnętrznych, politycznie niepewnych dostawców energii, spalanie biomasy staje się coraz bardziej popularne. Producenci „zielonej energii” to główni konkurenci kompostowni w staraniach o materiał strukturalny.
Te zdrewniałe i łykowate, bogate w węgiel części roślin to głównie ligniny i celulozy. Struktury te rozkładają się przede wszystkim w fazie d...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?