Pod koniec ubiegłego roku w „Przeglądzie Komunalnym” ukazały się dwa artykuły z cyklu, w których omówione zostały skala występowania i pochodzenie barszczu oraz zagrożenia, jakie przynosi jego ekspansja w Polsce (numery 11 i 12/2008). Tym razem opisane zostaną metody kontroli tego niepokojącego zjawiska. (red.)

Konieczność kontrolowania rozmieszczenia i liczebności barszczu olbrzymiego (Heracleum mantegazzianum s.l.)1 dostrzeżono w krótkim czasie po jego introdukcji do Polski. W 1994 r. Guzik pisał o barszczu, że „ze względu na swój ekspansywny charakter, konkurencyjność w stosunku do flory miejscowej i niebezpieczne oddziaływanie na człowieka jest elementem wysoce niepożądanym w przyrodzie Polski i dlatego w miejscach, gdzie to możliwe powinno się dążyć do jego wyeliminowania”2.
Na przestrzeni lat wypracowano kilka metod zwalczania barszczu i kontrolowania jego inwazji.
 
Metoda chemiczna
Obecnie najpopularniejszym, uważanym za względnie skuteczny i tani, sposobem walki z chwastami jest stosowanie środków chemicznych. Inwazyjne barszcze wykazują wrażliwość na systemowe herbicydy zawierające glifosat i trichlopyr3. Glifosat jest jedynym herbicydem zatwierdzonym do kontroli gatunków wysokich inwazyjnych barszczy we wszystkich krajach europejskich. Użycie he...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?