„Widzisz Puchatku? Widzisz Prosiaczku? Najpierw głowa a potem ciężka praca. To jest sposób na zbudowanie domu! – powiedział z dumą Kłapouchy”(„Chatka Puchatka”, A.A. Milne).
Na łamach tego miesięcznika (3/2005, 5/2006) zostały opublikowane dwa artykuły na temat budownictwa z gliny. Zawarto w nich garść informacji o historii i tradycji budownictwa z gliny w Polsce, trochę danych o materiale budowlanym, ale motywem przewodnim, ideą najważniejszą była wrażliwość na środowisko, na zmieniający się z powodu emisji dwutlenku wegla i innych zanieczyszczeń klimat. Pamiętać należy, iż po eksploatacji takiego obiektu jego rozbiórka odbędzie się zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju.
Domy z gliny niewypalanej to alternatywa dla innych materiałów budowlanych, których produkcja wiąże się z dużymi nakładami energii. Dlatego, cały czas mocno wierząc w sens badań nad domami z gliny, wybrano się na konferencję poświęconą konstrukcjom z ziemi czy też popularnie zwanym domom z gliny.
Konferencja została zorganizowana 10-12 października 2008 r. w pięknym, historycznym mieście Koblencja w rejonie Doliny Renu i Mozeli w Niemczech, słynącej z dobrych win (ze znanymi w całym świecie Deinhard Lila i Deinhard Cabinet). Piąta już międzynarodowa konferencja i targi poświęcone budowaniu z ziemi zorganizowane zostały przez Dachverband Lehm we współpracy z GDKE Rhineland-P...