Karkonosze uznawane są za jedną z kolebek europejskiej turystyki. Ich urok i dostępność powodują, że miejscowości położone u ich podnóża zamieniły się w kurorty i ośrodki turystyczne. Jednym z nich jest Karpacz.

Turystyka stanowi często najważniejsze źródło utrzymania mieszkańców atrakcyjnych obszarów. Niestety, to, co stanowi dla nich szansę rozwoju, może być także źródłem kłopotów dla władz gmin, które muszą godzić interesy mieszkańców z potrzebami turystów, przestrzegając obowiązujących przepisów m.in. z zakresu ochrony środowiska. Szczególnie utrudnione zadanie mają samorządy, które położone są w sąsiedztwie obszarów objętych ochroną.
 
Poszukując kompromisu
Niemal cały Karpacz objęty jest ochroną albo konserwatorską, albo przyrodniczą, wynikającą z sąsiedztwa KPN-u i jego otuliny (należących do obszarów Natura 2000) – tłumaczy Bogdan Malinowski, burmistrz miasta. – Dlatego prawie każde realizowane przedsięwzięcie musi uzyskać akceptację konserwatora zabytków, Parku lub Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Bardzo ważne jest zatem godzenie rozwoju gospodarczego z ochroną środowiska. – Stosunki z KPN-em układają się bardzo dobrze – staramy się znaleźć kompromis między ochroną przyrody a rozwojem gospodarczym – podkreśla...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?