Norwegia plasuje się w światowej czołówce, jeśli chodzi o uzyskiwanie wysokich poziomów odzysku i recyklingu. Dane z 2008 r. podają, że 50% odpadów poddano tam recyklingowi, zaś 30% – odzyskowi energetycznemu.
Jednym z powodów tak dobrych wyników jest niewątpliwie sposób organizacji systemu gospodarki odpadami. W Norwegii gminy mają ustawowy obowiązek prowadzenia gospodarki odpadami z gospodarstw domowych – mogą to robić albo bezpośrednio, albo scedować te zadania na związki gmin. Zadania z zakresu zarządzania gospodarką odpadami mogą zlecić podwykonawcom wyłonionym w drodze przetargu publicznego. Na potrzeby niniejszego artykułu przedstawiony zostanie system zarządzania odpadami w regionie Drammen (ok. 40 km na zachód od Oslo).
Już w połowie lat 90. XX w. przedstawiciele dziewięciu gmin tego regionu podjęli rozmowy na temat prowadzenia wspólnej polityki odpadowej. Celem tych działań było zwiększenie ilości odpadów objętych systemem, a tym samym wzrost ich wartości rynkowej oraz osiągnięcie, dzięki efektowi skali, wyższych poziomów ich odzysku i recyklingu. W ich wyniku określone zostały istotne założenia systemu, który miał być zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, efektywny kosztowo oraz gwarantujący dobrą jakość usług mieszkańcom regionu.
Zgodnie z prawem norweskim, każda gmina ma obowiązek, samodzielnie lub poprzez podwykonawc&...