Od 29 stycznia 2010 r. obowiązuje tzw. duża nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych1. Znaczne zmiany odnoszą się do środków ochrony prawnej, co wynika m.in. z konieczności implementacji dyrektywy odwoławczej 2007/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 grudnia 2007 r.

Ustawodawca zrezygnował z protestu wnoszonego przez wykonawcę do zamawiającego. W uzasadnieniu do projektu (druk nr 2310) zostało podkreślone, że „z uwagi na fakt, iż protest podlega rozpoznaniu przez samego zamawiającego, jest on środkiem ochrony prawnej mało efektywnym i niezapewniającym skutecznego eliminowania naruszeń przepisów ustawy w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego”. Dlatego po wejściu w życie dużej noweli pierwszym środkiem ochrony prawnej stosowanym w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego jest odwołanie wnoszone bezpośrednio do Krajowej Izby Odwoławczej.
Zaznaczyć jednak należy, że rezygnacja z protestu nie oznacza pozbawienia wykonawców możliwości poinformowania zamawiającego o naruszeniach mających miejsce w postępowaniu. Sposobność taka jest przewidywana w odniesieniu do postępowań, na które nie przysługuje odwołanie, a zatem w postępowaniach poniżej tzw. progów unijnych. Otóż po wejściu w życie noweli wykonawca lub uczestnik konkursu może – w terminie przewidzianym do wniesienia odwołania – poinformować zamawiają...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?