Retencja wody a architektura krajobrazu
Ekologia to nie moda, to konieczność, ale również wyzwanie dla architektów, w tym krajobrazu. Warto dowiedzieć się, jak stworzyć ciekawy wizualnie projekt z uwzględnieniem retencji wody. Przykładami tego są schody widokowe w Ostfildern, kaskady w Seattle czy figury mamutów w Toronto.
W 1993 r. ogłoszono konkurs na projekt nowego osiedla Scharnhauser Park w Ostfildern k. Stuttgartu („Zieleń Miejska”, nr 4, 2009). Zwycięski projekt autorstwa Albana Jansona i Sophie Wolfrum zakładał podział terenu na zieleń i zabudowę w proporcjach 50 na 50. Ponieważ Ostfildern należy do sieci miast – PolyCity, które badają możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz optymalnego zużycia energii w domach, aspekt ekologiczny był bardzo istotnym elementem projektu. Na osiedlu zbudowano małą elektrociepłownię, która zaopatruje wszystkie domy. Zaprojektowano także energooszczędne budynki z zielonymi dachami.
Wartym uwagi rozwiązaniem na tym osiedlu jest system gromadzenia i ponownego wykorzystania wody opadowej, zaprojektowany przez Atelier Dreiseitl. Celem systemu jest redukcja i opóźnienie odpływu wody deszczowej, która zebrana z ulic, dróg, placów, dachów domów oraz z prywatnych ogródków nie jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji, tylko zbierana w systemie rynien i rowó...