Woda cenna jak złoto
Dzięki pieniądzom z funduszy unijnych infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna w kraju powoli zmienia się na lepsze. Niemniej niedobory w zakresie wyposażenia w urządzenia, słaba jakość materiałów, z jakich budowano sieci wodociągowe (np. azbest), mała gęstość sieci i niski poziom realizowanych usług nadal są odczuwalne.
A terminy naglą. Trudno wyobrazić sobie, że środki unijne na budowę oczyszczalni, sieci kanalizacyjnych czy stacji uzdatniania wody nie zostaną w pełni wykorzystane. Ponadto w przypadku niewypełnienia przyjętych zobowiązań Polsce grożą dotkliwe kary finansowe (płacone do unijnej kasy), które przekroczyć mogą otrzymane dotacje. Polska chce mieć czystą wodę i zdrowe środowisko. Jednak włączenie naszego kraju do europejskiego „krwioobiegu”, to nie tylko miliony euro, to także konieczność posiadania wkładu własnego na inwestycje i zobowiązania, które trzeba zrealizować w stosunkowo krótkim czasie i z wymaganym efektem ekologicznym.
O wodzie – suche fakty
Pojęcie „zrównoważony rozwój” silnie akcentuje związek gospodarki zasobami ze środowiskiem. Bez wątpienia woda jest jednym z jego najważniejszych składników. Tym bardziej iż mimo jej powszechnego występowania, zasoby słodkiej wody są ograniczone. Biorąc pod uwagę skażenie wód powierzchniowych, można wręcz mówić ...